Pandemija je ubrzala mnoge već postojeće trendove, a usvajanje digitalnih tehnologija dostiglo je nivo na kome bi se organski našlo tek za nekoliko godina. Isto se ne može reći i za putovanja. Zarada avio-kompanija širom sveijta smanjena je za 352 milijarde dolara tokom 2020. godine, što je tu industriju vratilo na nivo od prije više od 15 godina.
Ako posmatramo period koji je pred nama, sredstva koja su građani širom svijeta uštedjeli – procjene govore o pet triliona američkih dolara uštede tokom prošle godine, zajedno sa „nagomilanom“ potrebom za trošenjem i odlascima dalje od kuće i popuštanjem mjera koje daju vlade širom svijeta mogu dati značajan vjetar u leđa turističkoj industriji. Međutim, malo je vjerovatno da će doći do pravolinijskog oporavka, jer se mnoge države i putnički koridori i dalje suočavaju sa značajnim izazovima, uključujući spori stepen vakcinacije, nove varijante Covid-19 virusa i uništavanje preduzeća i radnih mjesta zaostalih zbog pandemije.
Uvid u oporavak
Iako putnici širom svijeta još uvijek ne mogu da otputuju avionom na većinu međunarodnih destinacija, neki sve češće pakuju kofere i ukrcavaju se u avione za letove unutar svojih zemalja. Kada gledamo obim rezervacija domaćih avio-kompanija, vidimo kako oporavak domaćih putovanja počinje u Americi, a zatim se širi na Evropu i šire.
Kako većina granica ostaje zatvorena ili je otvorena samo za neophodna putovanja, dolazi do nezadovoljene potražnje za međunarodnom kupovinom, dok sa druge strane vidimo jasne dokaze da potrošači brzo povećavaju potrošnju u kategorijama proizvoda poput prtljaga i kozmetičkih proizvoda dok se nestrpljivo pripremaju za iskustva koja podrazumijevaju susret sa drugim ljudima.
U isto vrijeme, iako postoji povećana potreba potrošača za putovanjima, postoji i realni rizik od nestašice na strani ponude letova i pilota. Kada sve uzmemo u obzir, oporavak turističke industrije širom svijeta vjerovatno će biti neuravnotežen, dugotrajan i nelinearan.
Mastercard Institut za ekonomiju objavio je izvještaj Uvid u oporavak, koji se oslanja na objedinjene i anonimizirane podatke o potrošnji u okviru Mastercard mreže, kao i na nezavisne setove podataka i sopstvene analize Mastercard Instituta za ekonomiju. Izvještaj razmatra i naredni talas putovanja i faktore koji će ga podsticati, uključujući odnos između turističkih i poslovnih i domaćih i međunarodnih putovanja, kao i kategorije potrošnje koje bilježe porast i šta sve to znači za oporavak sektora putovanja.
Ključni zaključci su:
- 20% zemalja vratilo se na nivo od najmanje 90% aktivnosti u domaćem avio-saobraćaju od prije pandemije.
- Potrošnja benzina širom svijeta premašila je svoj vrhunac iz 2019. godine jer drumska putovanja i dalje dominiraju.
- Ponovno otvaranje granica i smanjena putnička potražnja u prvi plan izbacila su 10 zanimljivih putničkih koridora – interesantno je da Evropljani ove godine najviše putuju u Grčku, Ujedinjene Arapske Emirate i na Maldive.
Pitanje je gdje se tu Crna Gora uklapa?
Kao jedan od bisera Jadrana, Crna Gora ima potencijal da privuče više turista, i to treba učiniti uz strogo poštovanje zdravstvenih mjera prevencije kako bi se izbjegle teške posljedice nakon ili čak tokom turističke sezone.
Vremenski okvir u kome je morski turizam aktuelan je relativno kratak i ove godine na njega dodatno utiču konstantne izmjene u ograničenjima i preporukama u pogledu putovanja, pa su turistički sektori suočeni sa snažnom potrebom za relevantnim, prilagođenim i pravovremenim pristupom i aktivnostima usmerenim ka privlačenju potencijalnih turista.
Jedan od alata koji može podržati donosioce odluka u turizmu u ovom podvigu je platforma Mastercard Tourism Insights, alat koji analizira ogromne količine objedinjenih i anonimizovanih podataka kako bi pružio dubok i blagovremen uvid u lokalizovanu tržišnu potrošnju putnika pre, tokom i nakon boravka na određenoj destinaciji.
Platforma, koja je ranije stavljena na raspolaganje Ministarstvu održivog rasta i turizma, što Crnu Goru čini tek četvrtom državom u Evropi koja koristi ovo jedinstveno rješenje, alat je koji omogućava sveobuhvatan pregled putovanja međunarodnih turista u Crnu Goru, počevši od trenutka planiranja putovanja, preko vremena provedenog ovdje, sve do dijeljenja komentara na društvenim mrežama nakon povratka kući.
Takvi dragocjeni uvidi pomoći će crnogorskom turističkom sektoru da planira aktivnosti usmjerene na privlačenje međunarodnih posjetilaca u zemlju. Shodno tome, crnogorska turistička industrija, za koju su podaci Privredne komore Crne Gore pokazali da je u 2019. godini ostvarila više od 1,1 milijardu eura a zatim zabilježila ogromne gubitke tokom 2020, steći će šansu za ubrzani rast i dinamičan razvoj u novim uslovima izazvanim pandemijom COVID-19.
U trenutnoj situaciji, znanje zasnovano na čvrstim podacima daje donosiocima odluka u Crnoj Gori konkurentnu prednost u nastojanju da turiste dovede u Crnu Goru. Na primer, pristup naprednoj analitici omogućiće im da bolje razumeju profil posetilaca sa izabranih tržišta koji posećuju Crnu Goru, ispitujući aspekte kao što su obrasci potrošnje, preferencije i potrebe.
Ovo znanje će olakšati kreiranje ciljanih promotivnih aktivnosti koje će privući turiste nazad u Crnu Goru. Njihova mišljenja i utisci izraženi na društvenim mrežama pokazaće donosiocima odluka koje destinacije i atrakcije treba snažnije promovisati u različitim djelovima svijeta zbog pozitivnog odgovora koji generišu. Štaviše, znanje i uvidi koje ovakvi podaci generišu biće korisni i za lokalne aktivnosti usmjerene ka poboljšanju imidža Crne Gore među posjetiocima ove zemlje.
Potrošači i poslovni partneri kompanije Mastercard mogu biti sigurni da kompanija analizira trendove potrošnje u skladu sa najvišim standardima bezbjednosti i zaštite privatnosti. Ti standardi su u osnovi poslovnog modela kompanije Mastercard i sastavni su element svih proizvoda i usluga kompanije. Zahvaljujući inovativnim mehanizmima za agregiranje podataka i anonimizaciju, informacije o pojedinačnim transakcijama ostaju nevidljive i nikada se ne analiziraju ili distribuiraju.