Iako ova meteorska kiša ponekad stvara nevjerovatne slike na nebu, to se neće desiti i ove godine: posmatrači će moći da vide samo 10 do 15 meteora u jednom satu. No, ove godine će Leonidi iskazati drugu neobičnost, jer se očekuje da će meteorska kiša imati dva vrhunca: u subotu, 17. novembra, i u utorak, 20. novembra.
Meteorska kiša se obično povezuje sa "padajućim" zvijezdama koje se obrušavaju s neba poput kiše. Postoji i pravi meteorski pljusak, kada se u toku jednog sata na nebu pojave desetine hiljada meteora. Međutim, prava "padavina" je obično hiljadu puta slabija.
Kao što je poznato, ovakve pojave najbolje se mogu vidjeti van gradskih sredina, gdje ne postoji mnogo svjetla u okolini, i kada na nebu nema mjeseca. Pažljivi promatrač tada može primijetiti po jedan meteor svakog minuta. Ove godine, mjesec neće predstavljati problem za posmatranje Leonida. Oni će se pojaviti u sazvježđu Lava, a meteori će izgledati kao da dolaze iz njega.
Leonidi su malene kamene krhotine čije dimenzije variraju od veličine pijeska do graška. Predstavljaju davne ostatke Templ-Tutlove komete koja se, kao i sve druge, polako dezintegriše. Tokom vjekova njegovi ostaci su na orbiti napravili formu rijeke koja je milione kilometara široka i stotine miliona kilometara duga.
Naučnici smatraju da meteorske komete, poput Leonida, nemaju dovoljno čvrstu strukturu da bi preživjele pad kroz atmosferu, tako da ne mogu dosegnuti površinu Zemlje i postati meteoriti.
Foto: space.com