Namjere lidera Pokreta „Evropa sad“ (PES) Milojka Spajića da ukine Fond PIO i penzijske doprinose iz Saveza udruženja penzionera Crne Gore ocijenili su rizičnim. Smatraju da je potrebna reforma penzionog sistema, ali u svrhu stvaranja što sigurnijeg i stabilnijeg sistema, a ne uvlačenje u rizike, bez jasne vizije. Kako je Pobjedi kazao sekretar Saveza Branko Milošević, ovim bi penzije bile zavisne od budžeta, što smatraju nesigurnim i neodrživim.
– Ako Fond PIO ne postoji od 2009. godine, kako izjavi gospodin Spajić, kako se planira riješiti pitanje egzistencije 124.000 crnogorskih penzionera, pretpostavljam od povećanja PDV-a – poručio je Milošević. On smatra da je ovaj prijedlog toliko nejasan da penzionere dovodi u jednu nedefinisanu situaciju da ne znaju šta im se to sprema.
- Ne vidi se jasna prihodna strana budžeta. Ovaj potez bi nas doveo do minusa od više stotina miliona eura - kazao je Milošević poručujući Spajiću da penzioneri nijesu tražili da se nad njima prave eksperimenti.
- Penzioneri su stvarali ova dobra koja posjeduje država i svoj radni vijek korektno odradili, da bi svoje dane provodili u miru i bez stresova. Mi smo pokretne enciklopedije znanja, morala i moralnih vrijednosti. Penzioneri su riznica znanja i iskustva koje država treba da prepozna koliko god je to moguće - poručio je Milošević dodajući da sve zemlje svijeta teže da nađu što bolji model održivosti penzionog fonda.
Kako je istakao, reforma penzijskog sistema je potrebna, ali ona treba da bude u pravcu još sigurnijeg i stabilnijeg sistema, a ne uvlačenje u rizike, bez jasne vizije.
- Te reforme zahtijevaju vrijeme, pa je najava o brzom ukidanju doprinosa Fonda PIO nepromišljen potez bez jasne analize, te konstituenti buduće vlasti preuzimaju rizik tih reformi - poručio je Milošević.
Podsjećamo da je Spajić više puta navodio da vlada koju bi on zastupao razmatra ukidanje doprinosa za penzioni sistem kako bi tako relaksirali poslodavce.
Poručivao je da je Fond prestao suštinski da postoji 2009. godine, jer Fond je onaj koji investira novac, što nema od tada funkciju.
- To je trenutno jedna od 94 potrošačke jedinice, koja prima iz trezora ne pitajući se odakle dolazi taj novac - kazao je.
Poručio je da mogu ukinuti doprinose za Fond PIO i da se to razmatra kao dio programa „Evropa sad 2“.
- To je nebitno, niko nikad nije pominjao da su potrebni doprinosi za MUP ili za odbranu za finansiranje vojske. Mislim da su indirektni porezi mnogo bolji za dugoročno finansiranje budžeta. To je i opterećenje za poslodavce, jer to podiže fiksne troškove poslodavaca - naglasio je Spajić.
Na ovakve najave reagovali su i iz Vlade u tehničkom madatu pa je tako ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović izjavio da bi nas ovakav potez uveo u više stotina miliona eura minusa koje treba nadoknaditi, ne fiktivnim već stabilnim prihodima koji nikada nijesu jasno predočeni javnosti.
On je kazao da bi ukidanje Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja bilo kockanje sa sudbinom penzionera, saopšteno je iz tog pokreta.
- Najava gospodina Spajića da će ukinuti doprinose ka Fondu PIO, kojim se na najbolji način garantuje sigurnost i stabilnost isplate penzija, nas ozbiljno zabrinjava jer ne vidimo jasnu prihodnu stranu budžeta koja to podržava - kazao je Đurović.