Važan trijumf Slovačke, Haland predaleko od Eura, rutina Češke i Albanije

Mečevima u preostalih pet grupa, večeras je kompletirano treće kolo kvalifikacija za Euro 2024. I dok smo dva duela u našoj grupi ispratili posebno, u nastavku slijedi pregled onoga što se dešavalo u preostale četiri grupe.

Škotska hit kvalifikacija, Austrija odoljela u Briselu, BiH nemoćna u Lisabonu, Gruzija preskočila Španiju Foto: UGC

Hit kvalifikacija je definitivno Škotska, koja je ubjedljivo prva u grupi “A”, a koja je danas osvojila tri boda u Norveškoj, iako je do 87. minuta bila pred porazom.

Austrija ostaje lider grupe "F", pošto je ostala neporažena na gostovanju Belgiji, a Portugalci i Česi sve sigurnije koračaju ka Euru. Važan trijumf ostvarila je i selekcija Slovačke.

Škoti nezaustavljivi, Haland predaleko od Eura, Gruzija druga

Škotska je u grupi “A” nastavila sa briljantnim nizom, ostvarivši i treću pobjedu u kvalifikacijama. Ekipa Stiva Klarka slavila je na teškom gostovanju Norveškoj, rezultatom 1:2 (0:0) i to pošto je gubila sve do 87. minuta.

Norvežane je u vođstvo doveo Haland iz penala u 61. minutu. Vrijeme je prolazilo i djelovalo je kako će Skandinavci najzad slaviti, a onda je uslijedio bljesak Škota – Dajks je poravnao u 87. minutu, a konačan rezultat je u 89. postavio Meklin, i to na asistenciju Dajksa.

Gruzija je uz mnogo muke u Limasolu slavila nad Kiprom (1:2), pri čemu je domaćin dva puta pogađao prečku u momentima kada je rezultat bio izjednačen. Kako god, Gruzija je tako sada druga na tabeli, ali treba imati u vidu da je treća Španija.

Grupa “A”

Norveška – Škotska 1:2, Kipar – Gruzija 1:2.

Tabela: Škotska 9, Španija 3, Gruzija 2, Norveška 1, Kipar 1.

Češka po planu, prvi trijumf Albanije

Uz dva gola Černog i jedan Krejčija mlađeg, Češka je očekivano upisala pobjedu u Toršavnu nad Farskim ostrvima, rezultatom 0:3 (0:2).

Česi su sada usamljeni na vrhu tabele grupe "E", no uz meč više u odnosu na Poljsku.

Albanija je u Tirani ostvarila prvu pobjedu u kvalifikacijama, i to nad Moldavijom - 2:0 (0:0). Prvi gol na Air Albania areni postigao je Asani u 52. minutu, a kroz 25 minuta u strijelce se upisao i Bajrami.

Grupa “E”

Albanija – Moldavija 2:0, Farska Ostrva – Češka 0:3.

Tabela: Češka 7, Poljska 3, Albanija 3, Moldavija 2, Farska Ostrva 1.

Austrija odoljela u Briselu i ostala lider

Veoma interesantan meč pratili smo na stadionu "Kralj Boduen" u Briselu, gdje su Belgija i Austrija podijelili bodove, uz rezultat 1:1 (0:1).

Austrija je povela u 26. minutu, zahvaljujući autogolu Mangale. Poravnanje je uslijedilo u 62. minutu - asistirao je Lukebakio, a pogodio Romelu Lukaku.

Remi protiv Mađara pod Goricom: Utisak je povoljan, ali imamo za čim da žalimo
13
Remi protiv Mađara pod Goricom: Utisak je povoljan, ali…
17.06.2023 20:00

Gotov prvi meč u našoj grupi: Bugari imali igrača više 70 minuta ali osvojili samo bod u Kaunasu
0
Gotov prvi meč u našoj grupi: Bugari imali igrača više…
17.06.2023 16:56

Azerbejdžan i Estonija i dalje su bez pobjede, pošto su danas u Bakuu odigrali neriješeno – 1:1.

Grupa “F”

Azerbejdžan – Estonija 1:1, Belgija – Austrija 1:1.

Tabela: Austrija 7, Belgija 4, Švedska 3, Estonija 1, Azerbejdžan 1.

BiH poražena u Lisabonu, važna pobjeda Slovačke

Portugal je nastavio niz pobjeda i večeras protiv Bosne i Hercegovine. Na krcatom Lušu, izabranici Roberta Martineza slavili su nad 'zmajevima' 3:0 (1:0).

Domaćin je poveo zahvaljujući golu Bernarda Silve u 44. minutu, a novi trijumf potvrdio je Bruno Fernandeš u 77. Konačan rezultat novim je pogotkom postavio Bruno Fernandeš, u trećem minutu nadoknade.

Slovačka je upisala veoma važnu pobjedu na teškom gostovanju u Rejkjaviku - 1:2 (1:1).

Kucka je goste doveo u vođstvo u 27. minutu, ali je u finišu prvog dijela izjednačio Finbogason iz penala. Slovaci su do nove prednosti stigli u 70. minutu, pogotkom Suslova.

Luksemburg je očekivano slavio pred svojim navijačima protiv Lihtenštajna – 2:0.

Grupa “J”

Luksemburg – Lihtenštajn 2:0, Portugal – BiH 3:0, Island – Slovačka 1:2.

Tabela: Portugal 9, Slovačka 7, Luksemburg 4, BiH 3, Island 3, Lihtenštajn 0.

Šok u Kardifu, veliki preokret u Skoplju, remi u Prištini, Englezi i Francuzi lagano do novih pobjeda