U kvalifikacijama za Euro 2024, večeras su odigrani svi mečevi u pet grupa.

Šok u Kardifu, veliki preokret u Skoplju, remi u Prištini, Englezi i Francuzi lagano do novih pobjeda Foto: Reuters

Program je obilježio trijumf Jermenije na gostovanju Velsu, veliki preokret Ukrajine u Skoplju, uz remi u Prištini. Danska, Grčka i Turska ostvarili su veoma važne pobjede.

Engleska i Francuska lako su slavili protiv Malte, odnosno Gibraltara.

Bitna pobjeda Grčke, Irci još na nuli, 'pjetlovi' pješke protiv Gibraltara

Jako uzbudljivo bilo je u Atini, gdje su Grci na kraju stigli do velike pobjede nad Irskom - 2:1 (1:1).

Bakasetas je domaće doveo u vođstvo, ali je Kolins ubrzo poravnao. Grčka je do nove prednosti stigla na startu drugog dijela preko Masurasa.

Francuzi su rutinski u Portugalu slavili protiv Gibraltara, rezultatom 0:3 (0:2). Golove su postigli Žiru i Mbape, uz autogol Muelija.

Spektakularan preokret Ukrajine u Skoplju, rutina Engleza

Kakav meč u Skoplju - Sjeverna Makedonija je protiv Ukrajine vodila 2:0, a na kraju je bilo 2:3.

Makedonci su u prvom dijelu stekli dva gola viška zahvaljujući Bardhiju i Eljmasu, a gostima je za poravnanje bio dovoljan interval od 62. do 66. minuta - pogađali su Zabarnji i Konoplja.

Ukrajinci su do potpunog preokreta stigli u 83. minutu, kada je Stoleta Dimitrijevskog savladao Viktor Cigankov, čime je postavio i konačan rezultat.

Engleska, kako se i očekivalo - bez problema na Malti. Bilo je 0:4 (0:3), a u strijelce su se upisivali Aleksander Arnold, Hari Kejn iz penala i Vilson, uz autogol Apapa.

Jermeni šokirali Kardif, u Rigi nadoknada za infarkt

Iznenađenje smo vidjeli u grupi "D", i to u Kardifu. Tamo je Jermenija nadigrala Vels, slaveći rezultatom 2:4 (1:2), a dva puta je za goste pogađao Mamedova.

Turska je slavila važnu pobjedu u Rigi - 2:3 (0:1). Turci su, uz golove Bardakčija i Čengiz Undera (1:2), kontrolisali meč sve do nadoknade. No, u 94. minutu primili su gol - Tobers je tada poravnao. Međutim, tek što se krenulo sa centra, opet se tresla mreža - ovog puta domaće ekipe. Irfan Kahveči bio je strijelac i tako svoju ekipu lansirao na prvo mjesto na tabeli.

Četiri ekipe izjednačene u vrhu

Grupa "H" otvorena je porazom Slovenije u Helsinkiju (2:0), pa su sada čak četiri ekipe izjednačene na vrhu tabele.

Slavlje Finaca: Prvi poraz Slovenije u kvalifikacijama
0
16.06.2023 19:53

Danci su na Parkenu trijumfovali protiv Sjeverne Irske (1:0), golom Jonasa Vinda u 47. minutu. Duboko u sudijskoj nadoknadi, domaći su navijači već slavili, a onda ih je umirio Kalum Maršal, koji je poravnao - ali njegov je gol nakon VAR provjere poništen.

Kazahstan je bio siguran na gostovanju San Marinu - 0:3.

Remi u Prištini, Izrael preokrenuo, Švajcarska preuzela čelnu poziciju

Tvrd i borben fudbal pratila je publika u Prištini, gdje su Kosovo i Rumunija podijelili bodove - 0:0.

Švajcarska je slavila tijesnu pobjedu na gostovanju Andori (1:2), dok je Izrael nakon potpunog preokreta u Budimpešti savladao Bjelorusiju - 1:2.

Grupa "B"

Grčka - Irska 2:1, Gibraltar - Francuska 0:3.

Tabela: Francuska 9, Grčka 6, Holandija 3, Irska 0, Gibraltar 0.

Grupa "C"

Malta - Engleska 0:4, Sjeverna Makedonija - Ukrajina 2:3.

Tabela: Engleska 9,  Italija 3, Sjeverna Makedonija 3, Ukrajina 3, Malta 0.

Grupa "D"

Letonija - Turska 2:3, Vels - Jermenija 2:4.

Tabela: Turska 6, Hrvatska 4, Vels 4, Jermenija 3, Letonija 0.

Grupa "H"

Finska - Slovenija 2:0, Danska - Sjeverna Irska 1:0, San Marino - Kazahstan 0:3.

Tabela: Slovenija 6, Finska 6, Kazahstan 6, Danska 6, Sjeverna Irska 3, San Marino 0.