Međutim, jedna stvar posebno ostavlja mnogo prostora za reagovanje. U centru priče je logo nekadašnjeg Montenegro Airlines-a.
Ne želeći da zalazim u sada već mejnstrim temu, ne samo u Crnoj Gori, već i u regionu, o gašenju same kompanije, fokusiraću se na elemente vizuelnog identiteta kompanije.
Ne dajući mu konkretnu i jasnu definiciju, logo, možemo sagledati kao jedan od najvažnijih oblika grafičkog dizajna.
On je kroz veoma kratku istoriju grafičkog dizajna, kakvog danas poznajemo, zauzeo jednu od najvažnijih uloga, posmatrajući logotipe sa sadašnje tačke gledišta.
Tako sam i ja kao student grafičkog dizajna naučio da je logo, znak, simbol - kako god ga neko nazivao i percipirao - jedan od najznačajnijih elemenata u dizajnu.
Logo Montenegro Airlines-a koji je izrađen prije više od 25 godina, i dan-danas u dizajnu kakvog poznajemo, suštinski, rame uz rame sa zvaničnim državnim obilježjima, predstavlja najjači simbol Crne Gore.
Dizajner je još tada svjesno pokušao da govori na dva nivoa, intelektualnom i emotivnom.
Da će upravo ravnotežom i pod uslovom da je pravilno usmjerena, izazvati odgovarajuće reakcije, svjedoci smo upravo ovih dana - snage koju jedan simbol može da ima.
Bez obzira na naziv i eventualne izmjene u skladu sa svim univerzalno-valjanim pravilima dizajna i brendiranja jedne kompanije, logo sada već nekadašnjeg Montenegro Airlines-a treba da ostane simbol crnogorske nacionalne avio-kompanije.
(Autor je student fakulteta za Dizajn i multimediju, odsjek Grafički dizajn)