Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Šehović: Nije tačno da je kamata smanjena, aranžman nije bez rizika; Spajić: Država neće izgubiti ništa u hedžing aranžmanu

Šehović: Nije tačno da je kamata smanjena, aranžman nije bez rizika; Spajić: Država neće izgubiti ništa u hedžing aranžmanu

Poslanik Socijaldemokrata Damir Šehović poručio je na današnjoj sjednici da nije istina da je Vlada Crne Gore smanjila kamatnu stopu na kredit u odnosu na Exim banku te da je kamata bila i ostala 2 odsto, te da u trenutnom aranžamnu Crna Gora može izgubiti novac. Spajić je ipak, odgovarajući na poslaničko pitanje, poručio da odgovorno tvrdi da je kamata smanjena na 0,878 odsto te da ne postoji mogućnost da država izgubi novac.

Šehović: Nije tačno da je kamata smanjena, aranžman nije bez rizika; Spajić: Država neće izgubiti ništa u hedžing aranžmanu Foto: Screenshot Youtube
Portal AnalitikaIzvor

Poslanik SD-a Damir Šehović pitao je ministra finansija i socijalnog staranja da javnost upozna sa osnovnim elementima nedavno realizovanog hedžing aranžmana koji se odnosio na dug po osnovu kredita za auto-put, kao i da informiše o dokumentaciji koja prati čitav posao.

''Dozvolićete mi da ustvrdim da vam ne možemo vjerovati na riječ već to moramo nedvosmisleno uvidjeti na osnovu dokumentacije koju od vas uporno tražimo ali je još uvijek nismo dobili'', kazao je on.

Ovo pitanje je postavio jer kada je riječ o ovoj temi naša javnost svjesno i vrlo namjerno dovodi u zabludu i zbunjuje na način što se skrivaju vrlo važne informacije na osnovu kojih se može ustvrditi o kakvom se aranžmanu radi.

''Nije istina da je Vlada Crne Gore smanjila kamatnu stopu na kredit u odnosu na Exim banku. Dug prema toj banci je danas isti kao što je bio prije hedžing aranžmana a kamatna stopa je bila 2 odsto i danas je 2 odsto. Dakle, nije istina da je kamatna stopa smanjena, ona je ostala na istom nivou. Istina je da je realizovan hedžing aranžman po principu unakrsnog valutnog svopa koji znači kupoprodaju dvije valute u različitim vremenskim periodima. To znači, poštovani građani da Crna Gora na dan dospjeća rata za kredit za auto-put, bankama koje učestvuju u svop aranžmanu prodaje eure, od njih kupuje dolare po unaprijed definisanom deviznom kursu. Poenta je u tome što su banke pristale da budu dio ovakvog svop aranžmana jer imaju suprotna očekivanja od države'', kazao je Šehović.

To znači da država nakon dvije godine, kada se povlači crta i kada se donosi odluka o tome hoće li se nastaviti svop aranžman ili ne, može da zaradi ali može i da izgubi.

''To je moja ključna zamjerka vama jer vi ovaj aranžman pokušavate da predstavite bezrizičnim za državu i što niste našli za shodno da kažete da Crna Gora koristeći ovaj aranžman može da uđe u gubitak. Pozivam vas da ustanete, da pogledate u kameru i da kažete da li postoji rizik da država na kraju bude u gubitku uprkos ovom unakrsnom kamatnom svopu i pitam vas koliki taj gubitak može da bude? Da li ste ga ograničili i ako jeste koji je nivo rizika za državu i koja je motivacija zapravo vas ponukala da idete u pravcu realizacije ovog aranžmana'', pitao je Šehović.

Ne razumijem zašto i ovaj aranžman realizujete na tajan način i daleko od očiju javnosti.

''Ne znam zašto o ovako važnim temama u nekoliko navrata odlučujete na Vladi na telefonskim sjednicama. Ako je sve to tako kako vi saopštavate onda mi nije jasno zbog čega kompletnu dokumentaciju ne stavite na raspolaganje poslanicima a samim tim i cnrogorskoj javnosti kako bi ona mogla da sudi o tome koliko ste uspješan posao realizovali'', kazao je Šehović.

Spajić je u odgovoru kazao da država ne može da izgubi novac iz ovog aranžmana.

''Upravo je suprotna intencija ovog aranžmana. Do sada smo izgubili 110 miliona eura time što nismo imali ovaj aranžman. Jer smo se igrali. Uzeli smo dug u dolarima i time se obavezali na vraćanje duga u dolarima, država je u međuvremenu od dana kada smo potpisali taj ugovor, do dana današnjeg izgubila 110 miliona eura. Jer nismo uradili ovo mnogo prije. Kada ste potpisali ugovor za auto-put i kada ste potpisali ugovor sa bankom morali ste istog trena da uradite ovaj aranžman'', poručio je Spajić.

On je dalje naveo da su uradili svop jer Vlada ne želi da se igra sa novcem građana.

''Mi ne želimo da gatamo koji će kurs dolara da bude sjutra ili za godinu dana ili za dvije godine. Ova Vlada ne želi da gubi novac kao posljednjih 6-7 godina kada je potpisan ugovor sa Exim bankom. Mi smo uspjeli ne samo da zaštitimo državu od valutnog rizika koji je evidentan i na koji je ukazivala čak i MMF. Pogledajte izvještaj iz Centralne banke kolika je uplata izvršena.Trebali smo da uplatimo 31, nešto miliona eura ako bi smo išli na 2 odsto. Mi smo uplatili 27,nešto miliona eura. Kako to ako nam je ostala ista kamatna stopa? Kamatna stopa je efektivno smanjena sa 2 odsto na 0,878 odsto. To odgovorno tvrdim i država Crna Gora ne može da izgubi iz ovog aranžmana ukoliko se podigne naš eurski dug u tome banke imaju manju obavezu prema nama. A ako se smanji taj eurski dug onda mi imamo obavezu prema bankama. Upravo to je ključ da ostaje uvijek 0, da nemamo obavezu, da smo zaključali po ovom valutnom nivou 1,18 euro protiv dolara i više ne razmišljamo o valutnom riziku. Sada samo razmišljamo o razvoju, o radnim mjestima, na dalje smanjenje kamata na druge kredite koji su nepovoljni i koji stoje iz prošlosti'', poručio je Spajić.

Šehović je u komentaru kazao da svako ko prolazi pored Ekonomskog fakulteta zna da hedžing aranžman koji služi između ostalog i za zaštitu valutnog rizika, takođe košta.

''Zato bih vas molio da vodite računa na koji način komunicirate sa javnošću dok ste u parlamentu jer će snimak ovoga da ostane a ja ću na ovaj snimak da vas podsjetim kada nam dostavite kompletnu dokumentaciju i kada vam pokažem i dokažem da u vašoj informaciji koju ste vi tajno na Vladi usvojili telefonskim putem, piše da država može da ostavri dobitak ali i gubitak. Vi ste pokušali da prodate priču da smo se zaštitili od valutnog rizika, da ćemo za godinu dana da platimo osam miliona eura, da to što smo zaradili 8 miliona ne znači da je bilo ko izgubio i da nas ovaj hedžing neće koštati ni jedan jedini cent. Ja vam kažem da to nije tačno da nije istina i to ćemo dokazati jer ću insistirati da nam dostavite dokumentaciju i da se uvjerimo ko je u pravu, vi koji tvrdite da je ovo apsolutno bezrizičan aranžman i da ne košta niti jedan jedini eruo ili ja koji tvrdim da je ovo potreban aranžman ali da će nas koštati'', kazao je Šehović.

Kako je dodao da Crna Gora nije mogla izgubiti 100 miliona eura zbog valutnog rizika jer je u prethodnih šest godina bio aktivan grejs period.

''Drugi nevjerovatan podatak koji ste saopštili a čime ste me podsjetili na vašeg premijera jer sam ja navikao od njega da priča bez odgovornosti jer je očigledno da je u Vladu a i u parlament zalutao. Vi ste kazali da je država Crna Gora izgubila u ovih šest godina preko 100 miliona eura jer se nije zaštitila od valutnog rizika. Kakav crni valutni rizik u grejs periodu ministre finansija. Pa svaki student prve godine Ekonomskog fakulteta zna da valutni rizik u grejs periodu ne postoji. Imalo je smisla da se štitimo od valutnog rizika prije nego što počnemo da otplaćujemo rate ali u ovih prethodnih šest godina koliko je trajao grejs period Crna Gora nije izgubila ni jedan jedini cent. Da li je moguće da mi moramo ovdje abecedom da se bavimo i da objašnjavamo stvari koje su očigledne'', istakao je Šehović.

On je pitao Spajića da i ako je sve kao što je naveo, zbog čega sve rade tajno?

''Zašto to sve radite krijući se od javnosti. Morate li tajno da se zadužujete, morate li tajno da sklapate unakrsne svop aranžmane. Dostavite podatke parlamentu'', poručio je Šehović.

Spajić je dodao da je izjava o nepostojanju valutnog rizika u grejs periodu, najsmješnija koju je čuo u zadnjih 30 godina.

''Vi kada uđete u ugovornu obavezu vi morate da vraćate u dolarima po dolarima iz 2014. godine. Niste tada vratili i ja moram sada da vraćam 110 miliona eura više duga nego što je tada trebalo. Da ste tada uradili hedžing aranžman, sada bi dug u eurima bio 100 miliona manji. To je poenta'', kazao je Spajić.

Ministar je zaključio da se ''ništa nije radilo tajno''.

''To je standardna procedura koju svaka vlada evropei svijeta radi. To je normalan proces i ne brinite se za nacionalnu bezbjednost, dobićete sve informacije u kratkom roku'', kazao je Spajić.

Portal Analitika