Zanimljivosti

Nijesu ugroženi

Sedam poslova koje vještačka inteligencija ne može da zamijeni

Razvoj vještačke inteligencije mogao bi da ugrozi neka zanimanja, a prema izvještaju Goldman Saksa iz 2023. godine, tržište rada u SAD i Evropi moglo bi da se suoči sa ozbiljnim poremećajima ako vještačka inteligencija ispuni očekivanja.

Sedam poslova koje vještačka inteligencija ne može da zamijeni Foto: nova.rs
Nova SIzvor

Navodi se da bi vještačka inteligencija mogla da utiče na dvije trećine radnih mjesta, odnosno oko 300 miliona radnih mjesta. Ipak, neki poslovi nisu ugroženi.

U nastavku pročitajte u kojih sedam profesija vještačka inteligencija ne može da zamijeni ljude.

1. Kvalifikovani majstori

Sertifikovani i vješt vodoinstalater ili električar posjeduje čitav niz veština, spretnosti i znanja koje vještačka inteligencija ne može da zamijeni jer ne može da replicira jedinstvene ljudske vještine.

2. Građevina

U bliskoj budućnosti, veliki dio posla u vezi sa projektovanjem zgrada biće obavljen uz pomoć AI softvera, ali kada je riječ o zabijanju eksera i postavljanju cigli, građevinskoj industriji je i dalje potrebno mnogo staromodnih mišića i ljudi koji znaju kako se to radi.

Tako da je malo vjerovatno da će kompanija otpustiti stolara i dovesti najnovijeg robota da ga zamijeni. Mašine će moći da preuzmu neke pojedinačne uloge, što znači da će građevinski radnici vjerovatno raditi rame uz rame sa mašinama, prenosi N1.hr.

3. Kuvari

Izvještaj koji je objavio Goldman Sachs navodi da najmanje polovinu zadataka koji uključuju kuvanje, pripremu i serviranje hrane ne mogu da obavljaju roboti ili AI.

Međutim, to ne znači da automatizacija neće ući u prehrambenu industriju. Lanac brze hrane ‘White Castle’ već koristi robote na nekim lokacijama za prevrtanje hamburgera i prženje pomfrita.

4. Psiholozi

Iako već postoji veliki broj aplikacija u kojima AI obavlja neki oblik savjetovanja, smatra se da će takve aplikacije u budućnosti moći da ponude samo neko osnovno savjetovanje o mentalnom zdravlju ili da će voditi korisnika kroz određene vježbe kao što je kognitivna bihejvioralna terapija, ali neće moći da zamijene psihologe i psihoterapeute.
Ni drugi poslovi u zdravstvu koji zahtijevaju značajnu interakciju ljudi, kao što su ljekari i medicinske sestre, vjerovatno neće biti zamenjeni vještačkom inteligencijom.

5. Učitelji

Vještačka inteligencija takođe transformiše obrazovanje na različite načine, ali i tu postoje ograničenja, posebno kada je riječ o maloj djeci. Tokom predškolskog uzrasta i osnovne škole postoji snažna potreba za interakcijom na nivou čovjeka.

6. Profesionalni sportisti i treneri

Fizičku i mentalnu snagu profesionalnih sportista biće gotovo nemoguće ponoviti u stojećem položaju. Iako se vještačka inteligencija već koristi u sportu – precizno praćenje pokreta i davanje preporuka za poboljšanje performansi i smanjenje povreda – neće moći da zamijeni sportiste i trenere.

Ne postoji zamjena za ljudski faktor dobrog trenera.

7. Vozači

Iako se čini da smo nadomak automobila bez vozača, odnosno vozila koja će kontrolisati vještačka inteligencija, čini se da ćemo na to morati da sačekamo. Iako ova usluga već postoji na nekim mjestima, tehnologija je još uvijek daleko od toga da postane sveprisutna.

Nepredvidljivost vožnje u stvarnom svijetu i odgovornost koju ona stavlja na kompanije automobila bez vozača su faktori koji će nas spriječiti da vidimo vozila kojima upravljaja vještačka inteligencija, makar još neko vrijeme.

Portal Analitika