Abiznis

Za građane i privredu pripremljen stimulativni paket - beskamatni krediti i za ugradnju solarnih panela za proizvodnju električne energije za svoje potrebe

Šansa da se značajno smanje računi za struju

Ukoliko se samo tri odsto od 370.000 potrošača odluči da instalira solarne panele na svoje objekte, to će biti instalisana snaga od oko 35 MW, procijenjene vrijednosti oko 30 miliona eura, navode iz Ministarstva ekonomije

Šansa da se značajno smanje računi za struju Foto: solarnipaneli.org
PobjedaIzvor

Od oktobra tekuće godine građani i privreda će moći da uzmu beskamatne kredite i za ugradnju solarnih panela za proizvodnju električne energije za svoje potrebe s tim da im sve viškove Elektroprivreda otkupi, a kad njima fali moći će da povuku od EPCG. Ovo je jedna od mjera iz Vladinog trećeg paketa podrške smanjenju ekonomskih posljedica kovida-19. Na koji način će ovo funkcionisati i da li je sve spremno i tehnički i pravno Pobjeda je pitala Ministarstvo ekonomije i Elektroprivredu.

Iz Ministarstva ekonomije su najavili da uskoro kreću sa realizacijom ovog ekonomski veoma isplativog programa, i objasnili da će već poznati i uspješno primijenjivani Program energetske efikasnosti biti mustra za realizaciju programa proizvodnje za sopstvene potrebe.

- Od 370.000 potrošača električne energije samo 10 potrošača trenutno koristi ili će koristiti ovaj, po našem viđenju veoma, veoma, ekonomski, isplativ model. Očekujemo da, ukoliko se samo 3 odsto potrošača odluči da instalira solarne panele na svoje objekte, to će biti instalisana snaga od oko 35 MW, procijenjene vrijednosti oko 30 miliona eura. To predstavlja značajan proizvodni kapacitet i investicioni zamah - ocijenili su iz Ministarstva ekonomije.

Iz ovog resora podsjećaju da je i dosadašnjim zakonskim rješenjima moguće instalirati i pustiti u rad solarne panele za proizvodnju električne energije za sopstvene potrebe. Međutim, veoma mali broj potrošača se odlučio na to, zbog čega je Ministarstvo krenulo da kreira stimulativni model.

- U razgovoru sa građanima i pravnim licima koji su zainteresovana da budu proizvođači električne energije dobili smo informaciju da u dosadašnjim zakonskim rješenjima postoje određene barijere, koje su uslovile da imamo veoma malo ovih instalacija. Trenutno 4 objekta imaju ove instalacije dok je 6 objekata u procesu dobijanja odobrenja.Upravo je ovo bilo motiv da krenemo u kreiranje podsticajnog mehanizma za korišćenje ogromnih potencijala koje imamo u obnovljivim izvorima energije - objašnjavaju iz Ministarstva.

Tarife

Dosadašnjim Zakonom o energetici, kako navode, definisano je da se saldiranje vrši mjesečno.

- Definisano je da ukoliko potrošači potroše više nego što proizvedu, razliku plate kao i do sada, a to je oko 11 centi po kWh u višoj tarifi sa svim naknadama. Ukoliko građani proizvedu više nego što su potrošili, onda snadbjevač - EPCG je u zakonskoj obavezi da njima isplati 5,2 centa po kWh, koliko je vrijednost energije, bez naknada. To pokazuje da je ekonomski značajno povoljnije kada proizvođači dimenzionišu - izaberu veličinu svojih proizvodnih instalacija, ne u odnosu na veličinu svog krova, već u odnosu na svoju mjesečnu potrošnju - ocijenili su iz ovog Vladinog resora.

U razgovoru sa građanima i kompanijama koje žele da se uključe u proizvodnju električne energije za sopstvene potrebe, došli smo, navode iz Ministarstva, do saznanja da je mjesečno planiranje veoma izazovno jer period kada je najveća proizvodnja (ljeti), nije period kada je najveća potrošnja (zimi).

- Novim zakonskim rješenjem smo značajno ovo unaprijedili i postavili da se eventualni višak proizvedene energije ne prodaje EPCG-u po cijeni od 5,2 centa/kWh, već se prenosi u naredni mjesec kada se može iskoristiti značajno povoljnije - po 11 centi/kWh- pojašnjavaju iz ovog resora.

Dodatni benifit koji smo uradili za građane je, ističu oni, da se konačni obračun vrši 31. marta u ponoć.

- Na taj način građani imaju mogućnost da praktično akumuliraju proizvedenu energiju u proljeće i ljeto, a da je potroše u periodu jesen-zima - pojašnjavaju iz Ministarstva ekonomije.

Iz ovog resora navode i da su izmjenama spremni svi zakonski preduslovi za ovaj projekat.

- Dosadašnjim Zakonom o energetici i Zakonom o planiranju prostora i izgradnju objekata definisale su se instalacije solarnih panela za proizvodnju električne energije za sopstvene potrebe. Zakon o energetici definiše model razmjene električne energije dok Zakon o planiranju prostora i izgradnju objekata definiše neophodne građevinske preduslove da bi se solarni paneli instalirali na građevinske objekte koji su izgrađeni u skladu sa ovim zakonom. Nakon sveobuhvatne analize zakonodavnog okvira u Crnoj Gori, došli smo do podatka da je neophodno izvršiti unapređenje oba ova zakona. To smo u zajedničkoj aktivnosti sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma i odradili -pojasnili su iz Ministarstva.

Krajem protekle sedmice poslanici su usvojili izmjene oba zakona čime su, kako kažu, stvoreni svi neophodni zakonski preduslovi da građani mogu na veoma jednostavan i jasan način postati proizvođači električne energije.

- Drugi važan uslov za realizaciju ove aktivnosti je budžet predviđen za finansiranje kamata za kredite onih koji budu dio programa. Budžetom smo za ovu godinu predvidjeli sredstva za ovu namjenu kao i za projekte energetske efikanosti u iznosu od 200.000 eura - ističu iz Ministarstva.

Elektroprivreda

I iz Elektroprivrede su Pobjedi kazali da nema zakonskih prepreka za početak ovog programa.

- Odnos kupca-proizvođača regulisan je članom 96 postojećeg Zakona o energetici. Naime, krajnji kupac-proizvođač koji proizvodi električnu energiju iz obnovljivih izvora u postrojenjima instalisane snage do 50 kW ili visokoefikasne kogeneracije u postrojenjima instalisane snage do 50 kW, ima pravo na razmjenu električne energije koju predaje u sistem i povlači iz distributivnog sistema - navode iz EPCG-a.

Snabdjevač (EPCG) koji vrši snabdijevanje kupca-proizvođača dužan je, pojašnjavaju, da otkupljuje višak proizvedene električne energije koji se mjeri na mjesečnom nivou. Operator distributivnog sistema, tj. CEDIS vrši odvojena mjerenja količina proizvedene i utrošene električne energije na mjestu konekcije i dostavlja ih mjesečno snabdjevaču.

- Ako je proizvedena količina električne energije veća od preuzete, snabdjevač utvrđuje, obračunava i plaća razliku količina električne energije proizvođaču po cijeni jednakoj cijeni električne energije isporučene tom kupcu - proizvođaču u obračunskom mjesecu, i obratno, a bez plaćanja mrežnih usluga i naknada u skladu sa Zakonom - ističu iz EPCG-a.

Između EPCG-a i CEDIS-a uspostavljena je, podsjećaju, Procedura o razmjeni električne energije na mjestu konekcije, gdje je detaljnije razrađen postupak razmjene električne energije na mjestu konekcije - predaje p preuzimanja električne energije od kupca-proizvođača.

- FC Snabdijevanje (EPCG) trenutno snabdijeva dva kupca-proizvođača, kod jednoga je instalirana solrana elektrana, a kod drugog mala hidroelektrana. Takođe, prije nekoliko dana dobili smo zahtjev za zaključenje kupoprodajnog ugovora za još dva kupca-proizvođača, kod kojih su instalirane solarne elektrane, tako da očekujemo brzo i sa njima zaključen ugovoreni odnos i preuzimanje viška proizvedene električne energije - pojasnili su iz Elektroprivrede. Mira Popović-Milović

Vuković: Lijepo zamišljeno, ali komplikovano

Član skupštinskog Odbora za ekonomiju i poslanik DPS-a dr Filip Vuković Pobjedi je kazao da je projekat stimulacija za ugradnju solarnih panela za sopstvene potrebe dobra šansa za mali biznis, ali i dodaje da je to tehnički komplikovano ako se viškovi predaju u sistem.

- Ovo je dobro zamišljeno i šansa domaćinstvima, a i firmama, da dobro smanje trošak za električnu energiju. U suštini to je dobra mogućnost za one građane koji imaju uslove da proizvode električnu energiju i da je koriste u sopstvene svrhe, a ukoliko imaju viškove mogu da ih predaju ili prodaju. I to je na prvi pogled lijepo zamišljeno, ali je u suštini mnogo komplikovanije - kaže Vuković.

Najveći problem kada se rade mali energetski kapaciteti za proizvodnju električne energije, kako on ističe, obično je mjesto predaje električne energije.

- Obično je to mjesto predaje daleko i skupo je doći do njega. Potrebni su transformatori, konvertori... a te instalacije, koje obično idu ispod zemlje, koštaju. Ima eksproprijacije i građevinskih radova. I ako je mala vrijednost i obim električne energije onda nema ekonomskog opravdanja ili ako ima treba da prođe 100 godina da se ta investicija otplati - kaže Vuković.

Ovdje se, dodaje Vuković, nudi mogućnost da operator sistema kupi instalaciju koju izgradi vlasnik kuće i time investiciju učini u kraćem roku ekonomski opravdanom.

On kaže da su sada paneli jako jeftini, ali da su mnogo skuplji transformatori koji tu struju koju proizvodu paneli deponuju ili akumuliraju akumulatori.

- U praksi je najčešći primjer da se akumulira električna energija i onda se upotrijebi – troši za sopstvene potrebe. Jer to su jako male proizvodnje. Kad kažete solarna elektrana ili paneli svi očekuju da će biti veća količina struje. A to je količina koja može eventualno da podrži rasvjetu, neku manju pumpu za centralno grijanje ili rashladni uređaj, toplu vodu - objašnjava Vuković.

Ako neko panele postavi po ogromnim krovovima onda, dodaje on, može da proizvede značajniju količinu električne energije, ali „i dalje su paneli namijenjeni više za grijanje vode nego za proizvodnju električne energije“.

- U svakom slučaju ovo daje mogućnost građanima jer je Trećim paketom ponuđeno značajno učešće u oslobađanju kamata, povoljnih uslova. Postoji mogućnost da neko ko ima uslove dođe do malog biznisa vrlo jeftino i efikasno - ocijenio je Vuković.

Portal Analitika