Svijet

Raste zabrinutost u Evropi zbog koronavirusa, najugroženija Italija

Glavna vijest u Evropi - širenje koronavirusa.

Raste zabrinutost u Evropi zbog koronavirusa, najugroženija Italija Foto: N1
N1Izvor

Dok epidemija u Kini, i pored skoro 80 hiljada oboljelih, pokazuje znake smirivanja, u Evropi zabrinutost raste - najugroženija je Italija gdje je broj obolelih naglo skočio na preko 200 i gdje su vlasti uvele karantin u sedam ugroženih provincija na sjeveru zemlje. Do sada jer od posljedica izazvanih novom epidemijom u ovoj zemlji umrlo šestoro ljudi.

Zbog širenja infekcije, italijanske vlasti ograničile su kretanje građana, zatvaraju se škole i i otkazuju sportska takmičenja. Zatvoren je i čuveni karneval u Veneciji. Uvedene su kontrole na putevima, a mnogi gradovi u okolini Milana potpuno su opustili.

"Trebalo bi početi provjere i na aerodromima. Mi na svoj mali način možemo primjeniti bezbjednosna i higijenska pravila, koja bi trebalo da budu uvijek na snazi", rekla je medicinska sestra Kamila Pidala.

Zdravstveni kordon oko "crvene zone" obezbjeđuje policija. Ukoliko bude potrebno, vlada je najavila da će angažovati i vojsku.

"Vojska nam je stavila na raspolaganje 1.789 kreveta u kasarnama i vojnim odmaralištima, tako da nemamo problema sa prihvatom i liječenjem zaraženih. Spremni su i da nam pomognu u održavanju sanitarnog kordona", rekao je Anđelo Boreli, šef Civilne zaštitite Italije.

Evropska komisija saopštila je da Unija još ne razmatra suspenziju Šengena, ali da nakon izbijanja epidemije u Italiji, priprema određene mjere.

"Naglašavamo da za sada Svjetska zdravstvena organizacija nije predložila uvođenje ograničenja ni na putovanja ni na trgovinu", kaže Stela Krijakides, evropska komesarka za zdravlje.

U Kini broj oboljelih raste, ali po mnogo manjoj stopi nego početkom februara. Još dva ljekara, koji su se virusom zarazili dok su liječili pacijente u bolnicama u provincijama Hubei i Hajnandao, preminuli su, prenosi CNN.

Do sada se oporavilo i otpušteno iz bolnice ukupno 24.734 pacijenta, a od ove bolesti je umrlo 2.592 pacijenta. Ukupno je 3.434 ljudi trenutno sumnjivo da je zaraženo, ali je 97.481 osoba je i dalje pod medicinskim nadzorom.

Situacija postaje sve dramatičnija u Južnoj Koreji: više od polovine oboljelih povezano je sa vjerskom grupom Šin-čeon-dži, čijih 300 članova je oboljelo od ukupno 760 zaraženih.

Kontradiktorne vijesti stižu i iz Irana, gdje je prema zvaničnim podacima preminulo 12 osoba, dok je jedan odbornik iz Koma objavio da je samo u tom gradu bilo do sada 50 mrtvih.

Portal Analitika