Na početku sjednice Koalicija Za budućnost Crne Gore predložila je da se na dnevnom redu nađe Prijedlog Zakona o amnestiji lica osuđenih za krivična djela propisana zakonima CG i lica osuđenih stranom krivičnom presudom, koja se izvršava u Crnoj Gori.
"Naš sistem za izvršavanje krivičnih sankcija je pred ozbiljnim iskušenjima, prenatrpan, nemoguće je funkcionisanje i zato smatramo cjelishodnim da se ovo nađe na dnevnom redu. Naše izmjene i dopune zakona su identične izmjenama iz prethodnih amnestija, u potpunosti usklađene sa EU regulativom i standardima i u potpunosti koordinisane sa Ministarstvom pravde. Samo smo proširili za lica koja su uslovno osuđena i koja se nalaze u kućnom pritvoru", kazao je lider DNP-a Milan Knežević.
Nakon glasanja, Predlog Zakona o amnestiji uvršten je u dnevni red.
Poslanik SD-a Boris Mugoša kazao je da ucilju zaštite kredibiliteta Skupštine treba uputiti apel Vladi da se ne miješa u nadležnosti Skupštine.
"Naime, juče je potpredsjednik Vlade poslanicima sugerisao da treba da se zamisle prilikom glasanja o kandidatkinji za sutkinju Ustavnog suda koju je predložio predsjednik Crne Gore. Mislim da je to neprimjereno miješanje", kazao je Mugoša.
Poslanici su počeli objedinjeni pretres o Predlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izboru odbornika i poslanika, o lokalnoj samoupravi, o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.
Vasilije Čarapić (PES) predstavio je zakone kojima se bavio odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu.
"Imamo najkrupniju reformu koja se odnosi na održavanje lokalnih izbora u jednom danu. To je temelj razvoja lokalnih samouprava i sprečavanja brojnih anomalija. Nećemo više imati izborni turizam, niti non stop biti u izbornoj kampanji. Datum izbora13. jun 2027. je bitan jer je pravičan i proporcionalno uređuje stanje u lokalnim samoupravama - negdje će se skratiti mandat, negdje će biti produžen. Korak dalje je profesionalizacija Državne izborne komisije", kazao je Čarapić.
Izborna reforma je velika pobjeda opozicije, poručio je poslanik DPS-a Nikola Rakočević.
"Što se opozicije u ovom terenutku tiče ovo je uspjeh, jer će ovo će pomoći našem evropskom putu za koji se borimo. Drugi uspjeh u ovom poslu jeste to što smo uspjeli da zaštitimo interese opozicije u svakom vremenu", kazao je Rakočević.
Prema njegovim riječima, građani treba da znaju da će crnogorska opozicija sve raditi da što prije sruši ovakvu parlamentaru većinu i ovu vladu, jer je, dodaje, svaki dan opstanka ove vlade dan propadanja Crne Gore.
“Lokalni izbori biće 13. juna 2027, a što se parlamentarnih izbora tiče rezim ostaje isti, a to znači da će se opozicija boriti za vanredne izbore. Dalje, skratićemo mandat dvijema opštinama koje jako loše rade svoj posao - Nikšiću i Podgorici, a dobićemo više vremena da u Baru i Bijelom Polju radimo duže i da nastavimo dobre rezultate”, istakao je Rakočević.
Potpredsjednica Skupštine Zdenka Popović čestitala je ženama Crne Gore povećanje kvote na 40 odsto, a poslanik DNP-a Milan Knežević predložio je da se iste kvote primjenjuju i u Vladi i tužilaštvima.
Predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izboru odbornika i poslanika usvojen je većinom glasova - čak 68 poslanika podržalo je izmjene izbornog zakonodavstva.
Sjednicu možete pratiti uživo na Portalu Analitika.