Uzorak misterioznog fosila u muzejskoj kolekciji nalazio se decenijama, a sada je identifikovan kao najvjerovatniji trag dinosaurusa koji je živio prije 245 miliona godina, što je 10-15 miliona godine ranije od bilo kog dosad otkrivenog uzorka.
- Ovo otkriće popunjava prazninu između onoga što smo znali ranije da su najstariji dinosaurusi i njihovih najbližih drugih srodnika - rekao je Pol Baret, jedan od autora studije iz Prirodnjačkog muzeja u Londonu.
On je dodao da otkriće ostataka naiasasaurusa paringtonija (Nyasasaurus parringtoni), daje dokaze o dužoj egzistenciji dinosaurusa na Zemlji.
- Londonski fosil proučavan je pedesetih godina prošlog vijeka, ali tada nisu izvučeni neki zaključci, niti ostavljeni zapisi. Tada je fosil postao misterija i ostao poznat kao misteriozna životinja - napominje Baret.
Studija objavljena u "Biološkim pismima" opisuje naiasasaurusa paringtonija kao novu vrstu koja se kretala na dvije noge, visine dva do tri metra sa velikim repom, a težine između 20 i 60 kilograma.
Pronađena kreatura je veličine psa rase labrador, a dobila je ime naisasaurus parringtoni kao kombinacija imena južnoafričkog jezera Naisa i naučnika Reksa Paringtona koji je uzorke dinosaurusa sakupio na nalazištu blizu tog jezera.
Kada je naisasaurus hodao zemljom svi kontineti još nisu bili razdvojeni i činili su zajedničko kopno zvano Panagea.
Područje današnje Tanzanije gdje je fosil otkriven pripadao je južnom dijelu Panagea kontinenta koga su činile današnja Arika, Južna Amerika, Australija i Antarktik.