Kultura

Ministarka Vesna Bratić na TVA1 najavila „zavrtanje slavine za dvorske umjetnike“, dio potpisnika peticije oštro odgovorio, a iz resora kulture stigle nove optužbe

Primjer autoritarnog karaktera nove vlasti

Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić najavila je u četvrtak veče, gostujući na televiziji A1, da će za 150 potpisnika peticije protiv njenog imenovanja u kabinetu Zdravka Krivokapića ubuduće biti „zavrnuta slavina“ u pogledu finansiranja projekata na javnim konkursima. 

Primjer autoritarnog karaktera nove vlasti Foto: screenshot
PobjedaIzvor

Ona je većinu potpisnika peticije, među kojima su poznati književnici, glumci, novinari, slikari, filolozi... nazvala „dvorskim umjetnicima“. 

Ističući da su pojedini umjetnici za vrijeme bivše vlasti bili privilegovani i da su dobijali enormne iznose, Bratić je najavila „da će se takvoj praksi na put stati definitivno“.

- Zato što je to stravična nepravda prema veoma kreativnim ljudima u Crnoj Gori koji nijesu bili politički podobni. Oni su pripadali i pripadaju raznim etničkim i vjerskim grupama, ali nijesu bili jednostavno na liniji režima. Imali ste režimske, odnosno „dvorske umjetnike“. Njihova imena ne bih ovom prilikom pominjala, ali veliki broj se nalazi na onoj listi od 150 potpisnika. Doduše, potpisivali su oni tu i članove porodice, da ih bude više.Veliki broj tih umjetnika se nalazi na onoj listi istaknutih intelektualaca koji su se potpisali protiv mog imenovanja za kandidata za ministarku prosvjete, nauke, kulture i sporta od strane mandatara – izjavila je Bratić u emisiji „Klub A sa Irenom Tatar“.

NEZADOVOLJSTVO

Medijske napade na nju su predvodili, kako je izjavila, upravo ljudi koji su dobijali ogroman novac iz resora kulture, ali i prosvjete.

- Oni su osjetili, moguće, da više neće biti kao što je bilo, znači: ruka na srcu, jedna, a druga u džepu poreskih obveznika – izjavila je Bratić.

Po njenom mišljenju, takva je situacija proizvela nezadovoljstvo koje je dovelo do toga da se pojedini oglašavaju putem portala da bi se svojim početničkim kolumnama odužili retroaktivno bivšoj vlasti.

- Stotinu pedeset istaknutih umjetnika, ja ih zovem „dvorskim umjetnicima“, koji su muzli državni budžet i više neće. To je činjenica, što bi rekli Mostarci: što su jamili, jamili su, što su uzeli – uzeli su. Više neće – izjavila je ministarka Bratić u intervjuu.

Nije imenovala, ali je ukazala na to da je među najprivilegovanijima bio direktor DOO OKF Milorad Popović. U svoju odbranu, Popović je juče za Pobjedu naglasio da nova vladajuća struktura nije svjesna doprinosa koji su ova kuća i njen časopis ARS imali u afirmisanju i promovisanju lijepe književnosti sa naših prostora.

- Vrlo su efikasni da likvidiraju sve ono što nije u skladu sa njihovim ideološkim kulturnim i nacionalnim programom, da se u blickrigu realizuju ideologije o „srpskom svetu“. Upravo jutros čitamo u dnevnom listu Dan tzv. analizu u kojoj se napada OKF, koji je nažalost jedini ozbiljni izdavač lijepe književnosti u Crnoj Gori u posljednjih 20 godina. OKF je afirmisao cjelokupnu savremenu književnu scenu od najstarijih, pa do najmlađih autora, preko kojega su uspjeli naši pisci da se probiju u savremene evropske tokove. Uspjeli smo da održimo časopis ARS u zadnjih 35 godina, časopis koji je proglašen na sarajevskom sajmu knjiga najboljim u regionu. Današnji tekst u Danu ukazuje na to da je pokrenuta hajka sa ciljem da se likvidira jedini relevantni izdavač koji je afirmisao crnogorsku književnost – kazao je Popović.

O tome koliko izjava ministarke Bratić u sebi sadrži revanšizma, a koliko namjeru da sprovede u djelo ono što je najavila, Popović je vrlo izričit.

- U njihovim rukama je sila, po prirodi svoje ideologije. To vidimo i u drugim domenima društvenog i političkog djelovanja. Oni su dobili određene zadatke i oni će ih na svaki način realizovati. Dakle, u Crnoj Gori će isključivo u domenu kulture prevashodno biti forsirani oni koji se uklapaju u ideologiju „sprskog sveta“. Mi koji imamo drugi pogled, kulturni, ideološki i nacionalni, prijeti nam povratak u devedesete godine, i još gore od devedesetih, jer ova garnitura je po svom ideološkom sklopu mračnija i opasnija od garniture koja je slijedila Slobodana Miloševića. U pitanju su klerofašistički fanatici - izjavio je Popović.

IZVJEŠTAJ

Izvještaj objavljen u Danu koji pominje Popović, juče je svim medijima dostavio spoljni ekspert za resor kulture u resornom Ministarstvu, prof. dr Dragan Koprivica, i upućen je, po zadatku, ministarki Bratić. Koprivica je od 27. januara 2021. godine angažovan za pružanje ekspertsko-konsultantskih usluga za reorganizaciju Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, pa se odmah pozabavio popisivanjem i otklanjanjem nedostataka i propusta unutar svoje nadležnosti. U fokusu prvih provjera ispravnosti postupanja bili su dosadašnji konkursi Ministarstva kulture za sufinansiranje projekata i programa od značaja za ostvarivanje javnog interesa u oblasti kulturno-umjetničkog stvaralaštva.

- Već sam sagledao ključne parametre za dodjeljivanje sredstava od 2015. do 2020. godine, i uočio određene krupne, flagrantne nepravilnosti, sve do nivoa nepoštovanja zakona Crne Gore i grubog favorizovanja uskog kruga, po nekom ključu, privilegovanih kandidata – navodi Koprivica u izvještaju.

Naglašava da je evidentan „grubo prenaglašen, povlašćeni tretman“ DOO OKF i „ARS-a“, tačnije direktora Milorada Popovića, koji je i glavni i odgovorni urednik časopisa, a detalji o svim dobijenim sredstvima, kako ističe Koprivica, ukazuju na to da je na svim konkursima OKF dobijao polovinu ili više od polovine ukupnih sredstava namijenjenih kandidatima na konkursu. U izvještaju se, između ostalog, konstatuje da je OKF od 2010. do 2020. godine na konkursima dobio ukupno 877.983,40 eura. Koprivica je, takođe, u izvještaju optužio Popovića da je kroz finansiranje časopisa „ARS“ sebi ukalkulisao i direktorsku platu, što nije bilo predviđeno jer „direktori d. o. o. organizacija ne mogu dobijati lične dohotke na konkursima Ministarstva kulture.“

Sudeći po izjavama ministarke Bratić, ovakva praksa više neće biti moguća. No, jasno je da su u interjvuu na A1 bili prozvani i oni koji nikada nijesu potraživali sredstva od Ministarstva na konkursima, a potpisali su se protiv njenog imenovanja. Kontaktirali smo neke od potpisnika peticije i mnogi su odbili da daju izjave, navodeći kao razlog da intervju nijesu ni gledali, da se ne osjećaju prozvanima, ili da njihov radni angažman nikada nije uključivao dodatna budžetska sredstva.

REVANŠIZAM

Našem pozivu odazvao se Aleksandar Radoman, filolog, saradnik u nastavi i prodekan za nastavu Fakulteta za crnogorski jezik i književnost na Cetinju, koji je takođe jedan od potpisnika peticije.

- S pozicije političke moći s koje je umislila da joj funkcija daje za pravo da se ponaša kao gospodarica i revizor crnogorske prosvjete, nauke, kulture i sporta, ministarka Bratić je na TVA1 demonstrirala autoritarni karakter nove vlasti. Prijetnja da će ljudima koji su potpisali peticiju, u kojoj upozoravaju na civilizacijski problematične vrijednosne stavove trenutne ministarke „zavrnuti slavinu“, demaskira revanšističku matricu sakrivenu iza parole o meritokratiji, jer bi osoba koja obavlja tako visoku funkciju trebalo da zna kako se na konkursima sredstva dodjeljuju za konkretne projekte, a ne za ljude, makar oni bili naši najugledniji pisci, likovni umjetnici i kulturni poslenici koji su ukazali na personalni cunami koji je zadesio četiri resora presudno bitna za oblikovanje jednoga društva. Stotinu pedeset crnogorskih umjetnika i kulturnih poslenika, dakle, biće unaprijed diskvalifikovani pokušaju li, ni da' Bog jaki, prijaviti projekat za neki od državnih konkursa, pa sve da im pođe za rukom da na neki od ministarki prihvatljivih načina otkriju božansku česticu. Ili će biti primorani, tragom ministarke, „odlaziti u Beogradu i Zagrebu“, odnoseći sa sobom u te sredine i svoj krnji padežni sistem – izjavio je Radoman za Pobjedu.

U ministarkinom insistiranju na nazivu koji koristi za one umjetnike koje smatra privilegovanim ne čita podrugljivost, već sarkazam.

- „Dvorski umjetnici“ su, pak, etiketa čiji je cilj obezvrijediti ono najbolje što CG umjetnost danas ima, a od javnoga ponižavanja do „tradicionalnog lećenja glava“ u galopirajućem totalitarizmu koji živimo – samo je korak. Ili je ministarka ipak opet bila samo ljuta i sarkastična!? – kazao je Radoman za Pobjedu.

U resoru kulture sa sedam službenika raskinut ugovor o djelu

Nakon što su u resoru kulture početkom godine razriješeni funkcije direktori direktorata - Dragica Milić, Aleksandar Pavićević i Dobrila Vlahović, kao i sekretar Igor Vučinić - iz Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta stigao je nalog da se raskine ugovor o djelu sa još devet službenika. Iz resora kulture, Pobjedi je zvanično potvrđeno da ja za dvoje službenika ranije istekao ugovor, a „sedam zaposlenih su izgubili status zato što je Državna revizorska komisija donijela zaključak da su oni nelegalno primljeni, jer nijesu bili validni njihovi ugovori.“

- Sve je čisto. Biće raspisan konkurs i moći će da se jave svi koji smatraju da ispunjavaju uslove i sigurno je da će neki biti ponovo primljeni– saopšteno je iz resora kulture, kojim rukovodi Dragan Koprivica.

Savković-Vukčević: Osmišljena strategija posrbljavanja Crne Gore

Prema riječima kulturološkinje Nele Savković-Vukčević, takođe potpisnice peticije, izjava ministarke Vesne Bratić očekivana je i sasvim u skladu sa vladajućom politikom.

- Nakon otimanja crnogorskih crkava, prijetnji prosvjetarima, sudijama i medijima, na red su došli umjetnici i djelatnici u kulturi. Ništa tu ne čudi, riječ je o davno osmišljenoj strategiji posrbljavanja Crne Gore, koja je postavila okvir velike Srbije, pa u njega uklapala naše vladare, zakonodavce, duhovnike, umjetnike. Za to zlodjelo bira i prikladne profile, one koji nedostatak ličnog integriteta nadomještavaju fanatičnim i(li) kupljenim vjerovanjem u (sada) „srpski svet“. No, gorostasnu prepreku predstavljaju im crnogorski umjetnici, jer svojim djelom potvrđuju našu posebnost i samostalnost, zbog čega ministarka Vesna Bratić najavljuje kaznu „zavrtanja slavine“! To je tipičan nemanjićko-karađorđevićevski agresivni odgovor na demokratski čin prethodne vlasti, koja je Vesni Bratić dala počasno državljanstvo – izjavila je Savković-Vukčević za Pobjedu.

Portal Analitika