Društvo

Predstavljen pilot projekat "Spajamo generacije"

Izvor

Otvarajući Forum, izvršni direktor Telenor Crna Gora, Kaaren Hilsen rekla je da ‘’od kako je započet projekat u februaru 2012. godine bilo je veliko zadovoljstvo pratiti napredak i razvoj istog. Posebno je bilo zanimljivo vidjeti koliko energije i znanja imaju mladi ambasadori sigurnog Interneta.’’

Naglašavajući da vjeruje da svi imamo važnu ulogu u jačanju osjećaja sigurnosti djece na Internetu, Hilsen je naglasila da ‘’imamo jako puno posla pred nama. Saradanja Telenora sa ministarstvima i drugim zainteresovanim stranama, a naročito školama, garant je stručnosti i posvećenosti, ali i osnova za nove načine edukacije.’’.

Od februara 2012. godine kada je potpisan Memorandum o saradnji, Telenor projekat realizuje u partnerstvu sa Ministarstvom za informaciono društvo i telekomunikacije. Radule Novović, pomoćnik ministra za informaciono društvo i telekomunikacije, još jednom je potvrdio zadovoljstvo zbog učešća u projektu. U cilju što sveobuhvatnijeg pristupa ovoj tematici, Ministarstvo je Projekat upotpunilo opsežnim istraživanjem o sigurnosti djece na Internetu.

Rezultati istraživanje će biti publikovani sljedeće nedjelje. Najveći procenat učenika počeo je koristiti Internet između pete i desete godine  - 69,2 odsto.

95,7 odsto osnovaca koristi Internet, dok više od jedne petine ima više od jednog profila na Fejsbuku. Preko 70 odsto roditelja koristi Internet.

91.7 odsto roditelja smatra da njihovo dijete nije iskusilo neku neprijatnost putem Interneta, dok 60.8 odsto roditelja razgovara sa djecom o načinima korišćenja Interneta. Njih skoro petina objašnjava djeci kako koristiti Internet na sigurniji način.

Vesna Vučurović, pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje i obrazovanje lica sa posebnim potrebama iz Ministrastva prosvjete i sporta je takođe ukazala na značaj ovog projekta u obrazovanju djece i još jednom potvrdila podršku koje ovo Ministrastvo daje u realizaciji aktivnsoti koje imaju za cilj da digitalni svijet učine sigurnim za najmlađe.

‘’Kada smo planirali aktivnosti, postavili smo jasne ciljeve. Podrška brojnih pojedinaca koji su sa nama učestvovali u edukaciji 20 ambasadora sigurnog Interneta, i angažovanje i interesovanje samih ambasadora bili su ključni faktor da prevaziđemo sva naša očekivanja i ostvarimo i više nego sto smo planirali. Oko 40 radionica vršnjačke edukacije za preko 1000 učenika VI i VII razreda 5 osnovnih škola konačni su ishod naše pilot faze koju smo započeli u februaru ove godine. Koliko su naši ambasadori sigurnog inrerneta uspjeli da prenesu znanje svojim vršnjacima najbolje je pokazao kviz I Genius gdje su svi takmičari pokazali veliko znanje pa su finese odlučivale ko će osvojiti prva tri mjesta. Učenje uz zabavu i druženje je nešto što je pratilo sve aktivnosti ovog projekta.’’, istakla je Ana Radulović, zamjenik izvršnog direktora za korporativen poslove u Telenoru Crna Gora.

Kako je sam projekat bio kreiran za osnovce i zajedno sa njima, o procesu vršnjačke edukacije i reakcijama vršnjaka ispred ambasadora sigurnog Interneta na Forumu su govorile Jana iz Nikšića i Dalila iz Bijelog Polja.

Nakon prezentacija predstavnika Telenor Grupe o inicijativama koje se sprovode kao i planovima na nivou Evropske unije, kratko je predstavljen i plan nastavka projekta. Nove projektne aktivnosti počinju sredinom septembra, a sam projekat će biti proširen na 20 osnovnih škola u 10 gradova. Novitet u projektu je i rad sa roditeljima, kao i veći fokus na targetiranu medijsku kampanju.

Forumu su prisustvovali predstavnici vladinog sektora, nevladinih organizacija kao i ICT kompanija.

Zapažanja sa Foruma bilo je moguće pratiti i na zvaničnim stranicama Telenora na društvenim mrežama Facebook i Twitter.

Portal Analitika