Kultura

Počeo 17. ZagrebDox

Povratak u uzbudljiv i strašan zajednički svijet

Sedamnaesto izdanje Međunarodnog festivala dokumentarnog filma ZagrebDox počelo je sinoć u Studentskom centru u hrvatskoj prijestonici, projekcijom filma “Zemlja je plava poput narandže” ukrajinske rediteljke Irine Cilik. Riiječ je o dirljivom pacifističkom porodičnom dokumentarcu ovjenčanom nagradom za najbolju režiju na Sandens festivalu. 

Povratak u uzbudljiv i strašan zajednički svijet Foto: SeeCult.org
SeeCULT.orgIzvor

Publici su se uoči projekcije obratili direktor Nenad Puhovski i zamjenik gradonačelnika Zagreba Luka Korlaet.

Festival ove godine nudi više od 80 naslova, uz uvjerenje organizatora da dokumentarni film i poslije pandemijske krize ostaje jedan od najboljih alata za suočavanje sa novim-starim svijetom i njegovim problemima i fenomenima.

“Protekla je godina bila izazovna za sve nas. Pogodili su nas pandemija i potres, povukli smo i zatvorili, redukovali svijet na ono što se moglo vidjeti kroz malu, elektronsku ključanicu – mobilni, tablet, televizor. Vjerujem kako je ipak došlo vrijeme da izađemo iz zatvorenih prostora i vratimo se u onaj nešto veći svijet – svijet koji nas okružuje. Posve sigurno, on više nije onaj koji smo ostavili, ali je svejedno naš, jer drugog nemamo. U sučeljavanju s takvim svijetom, dokumentarni film sigurno je jedan od najboljih alata. On nas podsjeća da problemi sukoba na Bliskom Istoku ili problemi migranata postoje i dalje, da ekologija ili rodna ravnopravnost nijesu teme koje su same od sebe nestale, da je taj veći svijet prepun zanimljivih priča, ljudskih sudbina i emocija koje možemo dijeliti”, rekao je Puhovski. Poželio je publici dobrodošlicu “natrag u uzbudljiv, tužan, veseo, strašan, divan svijet – naš zajednički svijet”.

Festival je proglasio otvorenim zamjenik gradonačelnika Zagreba Luka Korlaet, koju je istakao značaj dokumentarnog filma, posebno u turbulentnim društvenim okolnostima.

“Izazovne situacije u kojima smo se u proteklom razdoblju našli kao društvo odražavaju se i na ovogodišnjem programu ZagrebDoxa, čime se potvrđuje aktuelnost dokumentarnog filma i spremnost da brzo reaguje na društvene promjene i izazove savremenog društva poput pandemije, ratova i potresa. U izazovnim uslovima za održavanje festivala, neizmjerno je važan kontinuitet”, istakao je Korlaet. 

Posebno je naglasio značaj edukativnog segmenta i gostovanja jednog od najnagrađivanijih pozorišnih i filmskih reditelja Mila Raua, kao i hrvatskog reditelja Rajka Grlića.

Takvim interdisciplinarnim pristupom, koji nadopunjuje reprezentativni, kako je istakao Korlaet, program ZagrebDoxa omogućava usavršavanje novih filmskih naraštaja i doprinosi njegovanju dokumentarizma u Hrvatskoj. 

ZagrebDox će do 20. juna na nekoliko lokacija publici ponuditi 84 filma u 12 programa, uključujući 18 u međunarodnoj konkurenciji za Veliki pečat, koje će ocjenjivati međunarodni žiri koji čine: reditelj Rajko Grlić(predsjednik), montažerka Vesna Biljan Pušići ruski reditelj Ilja Povolockij, prošlogodišnji laureat ZagrebDoxa.

U konkurenciji za Veliki pečat u regionalnoj sekciji je 20 ostvarenja, pri čemu je čak 11 hrvatskih, a ocjenjivaće ih regionalni žiri koji čine domaći reditelj Đuro Gavran, rumunski reditelj i istraživački novinar Radu Ciorniciuc, te istoričarka filma i selektorka Jasmin Basic.

Mladi žiri, čiji su članovi filmska producentkinja i selektorka Lejla Dedić, promotorka u filmskoj industriji Mirjam Wiekenkamp i psiholog Boris Jokić, dodijeliće Mali pečat najboljem filmu autorke ili autora do 35 godina starosti. Članovi žirija sekcijeMovies That Matter– producent i festivalski programer Oliver Sertić, iranski filmaš Mehrdad Oskouei i dekan zagrebačke Akademije dramske umetnosti Franka Perković Gamulin, dodeliće nagradu filmu koji na najbolji način promoviše ljudska prava, dok će članovi žirija FIPRESCI – filmski kritičar Ruggero Calić, filmski kritičar i vanredni profesor na Danskoj školi medija i novinarstva u Arhausu Steffen Moestrup i kanadska filmska kritičarka i spisateljica Justine Smith, odlučiti o dobitniku nagrade za najbolji film u regionalnom takmičarskom programu. NagradaTeen Doxapripašće najboljem filmu koji govori o problemima mladih, a dodijeliće je učenice i učenici Američke međunarodne škole u Zagrebu.

Publika će takođe odlučivati o najboljem filmu, na osnovu najviše prosječne ocjene.

Naslovi pobjedničkih filmova biće objavljeni na ceremoniji 19. juna, pri čemu je jedan laureat već poznat. Riječ je o dobitniku nagrade “Mojoj generaciji”, koja je dodijeljena velikom izraelskom filmskom autoru Aviju Mograbiju, koga će ZagrebDox i ugostiti, najavili su organizatori.

Uz pregršt naslova u zvaničnim programima Majstori doxaKontroverzni DoxStanje stvari Teen Dox, 17. festivalsko izdanje donosi i program Ljubav u selekciji Nenada Puhovskog, te programTriler Dox prema odabiru Vladana Petkovića.

Retrospektivna sekcija uključuje program posvećen intrigantnom švajcarskom reditelju Milu Rauu, program u selekciji Diane Nenadić okuplja dokumentarne naslove domaćih rediteljki nastale tokom posljednjih pet decenija, te autorsko veče Rajka Grlića, predsjednika međunarodnog žirija.

Portal Analitika