Novi roman istaknutog crnogorskog književnika Milorada Popovića, "Dvorski trg", predstavljen je u Knjižari Fraktura u Zagrebu.
O slojevitoj pripovijesti u kojoj se istražuje odnos između mita, identiteta i istorije u kontekstu savremenog crnogorskog društva, uz autora, govorili su pisac Miljenko Jergović i Seid Serdarević, glavni urednik Frakture, koja je objavila roman.
Knjiga oslikava sudbinu Cetinja kroz vijek burnih istorijskih previranja. Kako piše T-portal, Jergović je ocijenio da je Popovićevo novo djelo hronika jednog paradoksalnog malog grada, male prijestonice.
"U njoj živi gorostasni narod koji se nalazi u liliputanskom kraljevstvu. To jednako važi i za njegovu duhovnu i kulturnu stranu. To je svijet najsenzacionalnijih mitomana kakvih nema nigdje, razbojnika, budala, udbaša, koji su tema ovog romana", kazao je Jergović.
Knjiga se, kako je naveo, u velikoj mjeri temelji na faktografiji, a bavi se opsesivnim nacionalnim temama gdje je, kaže, "grehota bilo što izmišljati".
“Takođe, u najvećoj mjeri zasnovana je na "podvaljivanju smrti i mrtvima koji se onda na ovaj ili onaj način brane", istakao je Jergović.
Kako je rečeno na zagrebačkoj promociji, roman "Dvorski trg" hronika je Cetinja i njegovih stanovnika, svojevrsna freska Crne Gore ispisana kroz likove kraljeva, umjetnika, špijuna, tajkuna, revolucionara i ekscentrika koji su oblikovali istoriju tog mitskog prostora.
Smješten oko istorijskog Dvorskog trga, u sjeni Lovćena roman prikazuje kako se stvarne osobe i događaji stapaju u naraciju koja Cetinje pretvara u crnogorski Makondo, mjesto u kojem je sve moguće, u kojem se smrti doskače maštom, a stvarnost prelazi u magiju.
Kroz roman se, kako se čulo na predstavljanju, prepliću sudbine autentičnih ličnosti poput Danila Kiša, pisca koji je i sam sakupljao građu da o svom Cetinju napiše roman, te slavnog crnogorskog slikara Dada Đurića, razbaštinjenog nasljednika jugoslovenske dinastije Karađorđevića, Đorđa, pa sve do udbaša Blagote Bađija Burića i profesora Maćana Peraša, koji u tranziciji postaje medijski mogul.
Popović je kazao da je njegova prvobitna ideja bila da roman ima dva toka o dvije zavjere. Jedna je politički atentat na knjaza Danila 1860. godine, u kojem su, kaže, učestvovala direktno i indirektno tri velika carstva, otomansko, austrougarsko i rusko, a da je fokus autorski usmjerio na političku emigraciju u Zadru, koja je prva crnogorska emigracija.
Drugi dio priče je, kako je pojasnio, pokušaj državnog udara 2016. u Crnoj Gori, koji je "još ostao u nekim političkim tužbama kao zagonetka i koji ima literarni happy end".
"Tužioci u tom procesu su sada u zatvoru, a osuđeni je danas najmoćniji politički čovjek u Crnoj Gori. Sve to iako je država ostala ista, nije se mijenjala", kazao je Popović.
Serdarević je podsjetio je da se roman prošle godine pojavio u Crnoj Gori pod naslovom "Smrti se podvaljuje" u izdanju Otvorenog kulturnog foruma i Antene M, te da je u hrvatskom izdanju, u dogovoru s autorom, dobio naslov "Dvorski trg".
Na pitanje kako je u Crnoj Gori doživljena knjiga, Popović je istakao da je to više na nivou intrige i impresije.
“Crna Gora nema ozbiljnu nezavisnu književnu kritiku, broj medija je graničan, podijeljen više po nekim ideološkim kriterijima… Meni je knjiga važna više zbog ovih o kojima pišem nego zbog čitalaca, jer sam osjećao da niko neće pomenuti te ljude", zaključio je Popović.