Deveto izdanje Internacionalnog sajma knjiga u Podgorici biće otvoreno u srijedu 27. septembra u Bemax areni, u 20 časova, i trajaće do 1. oktobra.Nakon svečanog otvaranja, u 21 sat, umjetnički direktor Sajma Vasko Raičević razgovaraće s jednim od najznačajnijih regionalnih pisaca, dvostrukim dobitnikom Ninove nagrade - Draganom Velikićem.
To je saopošteno danas u Modernoj galeriji gdje je održana konferencija za medije.
O Sajmu su govorili sekretarka Sekretarijata za kulturu i sport Glavnog grada Ana Medigović, umjetnički direktor Vasko Raičević i PR Sekretarijata za kulturu i sport Jelena Đurđić Tomović.
Medigović kazala je da je misija Internacionalnog sajma knjiga od prvog dana unapređenje kulturne ponude Glavnog grada, poboljšanje uslova za rad crnogorskih izdavača i autora, ali i pospješivanje veza regionalne književne scene sa širim međunarodnim prostorom.
“U odnosu na prethodnu godinu, kada je na Sajmu bilo predstavljeno 56 izdavača, ove godine će biti zastupljeno njih 64. Sajam ima tradicionalno kvalitetnu saradnju s ambasadama Italije i Austrije, koja je rezultirala njihovim učešćem i na ovogodišnjem sajmu, te zastupljenošću italijanskih i austrijskih autora u pratećim programima”, istakla je ona.
Zahvaljujući dugogodišnjoj saradnji s italijanskom izdavačkom kućom “Besa Editrice”, stvorili su se, kako dodaje, preduslovi za bolju zastupljenost crnogorskih i regionalnih autora na italijanskom tržištu, budući da je ova izdavačka kuća u proteklom period prevela niz djela istaknutih crnogorskih i regionalnih autora na italijanski jezik.
Umjetnički direktor Sajma Vasko Raičević osvrnuo se na svoju ulogu u okviru Sajma u prethodne četiri godine. Kazao je kako je program, svih godina, koncipirao spram svog čitalačkog iskustva.
“Misija je bila da se oslobodimo pomalo arhaičnih književnih manifestacija, i da Sajam učinimo mjestom živog razgovora o književnosti, određenim autorima ali i književnim fenomenima, karakterističnim za sadašnji trenutak. U tom smislu nam je bilo važno da dovedemo one autore i predstavimo one knjige koje izazivaju neku vrstu promjene i polemike, i koje stiču određenu vrstu popularnosti u sredinama iz kojih dolaze. Ove godine u takve knjige spada roman “Aperkat”, Maje Iskre Vilotijević, ili zbirka poezije Vladimira Skočajića “Ponekad se probudiš u Beogradu”, naglasio je Raičević.
Ono što ga je uvijek zanimalo, kako kaže, jeste mogućnost da se u književnost uđe van književnih elemenata, knjigama poput, recimo, onih koje su pisane o muzici ili muzičarima, ili o sineastima ili o filmovima.
“Ove godine, u tom smislu, imamo promociju knjige o Niku Kejvu ali i promociju vrijedne monografije posvećene jednome od najvećih reditelja ex-YU prostora Živojinu Pavloviću, što umnogome doprinosi raznovrsnosti ovogodišnjeg programa. Još jedan važan segment Sajma predstavlja promocija domaćih autora, istakao je Raičević.
Ove godine su, kaže, probrali nešto što spada u novu crnogorsku književnost, neke nove zanimljive glasove, koji već dobijaju priznanja i van granica Crne Gore.
“Takođe smo željeli da damo prostori glasovima u književnosti, te će u tom smislu, posljednjeg dana Sajma, biti organizovan zanimljiv panel “Žene i romani – crnogorske književnice u romanesknom žanru”, napomenuo je Raičević.
Prateći program je i ove godine raznovrstan i kvalitetan. kako je rečeno danas, tokom sajma podgoričkoj publici predstaviće se crnogorski autori, ali i poznata imena iz regiona i Evrope.
Internacionalni sajam knjiga u Podgorici održava se svake godine u organizaciji Sekretarijata za kulturu i sport, uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore.