Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Opasna zarazna bolest prešla na ljude; Đaković: Razloga za paniku nema, ali za veliku zabrinutost ima

Opasna zarazna bolest prešla na ljude; Đaković: Razloga za paniku nema, ali za veliku zabrinutost ima

Opasna zarazna bolest prešla na ljude; Đaković: Razloga za paniku nema, ali za veliku zabrinutost ima Foto: Pobjeda
Portal AnalitikaIzvor

Opasna zarazna bolest bruceloza otkrivena je na farmi ovaca u mjestu Bioče, kod Podgorice. 

Institut za javno zdravlje potvrdio je da je bolest prešla i na čovjeka.

„Ono što je ovoga puta karakteristično jeste da se bruceloza javila kod ovaca, a gotovo nijedna farma trenutno ne proizvodi ovčje proizvode, jer ovce mlijekom hrane jagnjad. Mislim da je taj rizik sveden na minimum, međutim, rizik ipak postoji“, rekao je za jutarnji program Budilnik na Televiziji E direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković.

Tokom maja dva slučaja bruceloze kod ljudi: Oboljele osobe sa teritorije Podgorice
2
Tokom maja dva slučaja bruceloze kod ljudi: Oboljele osobe…
12.05.2025 17:05


Gazdinstvo na kome je otkrivena bolest, kako navodi Đaković, nalazi se pod strogim nadzorom. „To znači da je zabranjen transport životinja sa tog gazdinstva i na njega, kao i transport proizvoda životinjskog porijekla“, dodao je Đaković.

Očekuje se potvrda dodatnih laboratorijskih ispitivanja na osnovu kojih će se sprovoditi nove veterinarske mjere. „Ukoliko dođe do potvrde, pristupiće se mjerama u skladu sa Pravilnikom za suzbijanje bruceloze kod ovaca i koza, što podrazumijeva i eutanaziju određenog broja životinja. Očekujemo da veterinarski inspektor momentalno naloži neophodne mjere“, rekao je Đaković.

Potvrđena su i dva slučaja bruceloze kod ljudi, koji su povezani sa pomenutim gazdinstvom. Đaković objašnjava da Uprava za bezbjednost hrane u takvim situacijama odmah obavještava Institut za javno zdravlje o pojavi bolesti kod životinja.

„Mi iz državnog budžeta izdvajamo značajna sredstva za obaveznu zdravstvenu zaštitu životinja. Svake godine se gotovo 100% populacije ovaca testira na brucelozu. Ova ista farma je bila pod nadzorom u septembru i tada nije bilo bruceloze. Po potvrdi slučaja kod ljudi, obaviješten je Institut, a sumnja je ubrzo potvrđena“, istakao je Đaković.

Iako rizik postoji, posebno zbog konzumacije termički neobrađenih proizvoda, Đaković napominje da mljekare koje prerađuju mlijeko u Crnoj Gori pasterizuju proizvod, čime se uništavaju mikroorganizmi poput bruceloze.

„Svi ti mikroorganizmi uništavaju se već na 72 stepena, tako da nema rizika kod pasterizovanog mlijeka. Sve farme su već jednom kontrolisane u drugoj polovini 2024. godine i bile su negativne. Ipak, bolest se sada javila kod ovaca, a kako one trenutno ne daju mlijeko za preradu, rizik je sveden na minimum. No, razlog za zabrinutost postoji, jer se bruceloza prvi put nakon 12 godina ponovo pojavila na nekom gazdinstvu“, zaključio je Đaković.

Portal Analitika