Detektovani su talozi na sjeveru Marsa koji podsjećaju na dno okeana, u region koji je još ranije identifikovan kao lokacija drevnih obala crvene planete, saopštili su naučnici.
“Smatralo se da su u pitanju talozi, možda bogati ledom. To ukazuje da su tu nekada bili okeani”, izjavio je vođa studije Žerom Moginjo sa Instituta astrofizike u Grenoblu.
“Mars ekspres” ima instrument zvani MARSIS, koji treba da traga za vodom u tekućem i čvrstom stanju u gornjem dijelu površine crvene planete.
Naučnici su, analizirajući podatke sa MARSIS-a skupljane više od dvije godine, otkrili da su sjeverna prostranstva Marsa prekrivena rijetkim materijalom, što ukazuje da je taj region vjerovatno nekada bio okean.
“Mars ekspres” je lansiran u junu 2003, a decembra iste godine ušao je u orbitu crvene planete. Letjelica će, prema planu, obavljati svoju misiju bar do kraja 2012.
“MARSIS probija duboko u tlo, otkrivajući prvih 60 do 80 metara ispod površinskog sloja planete. Kroz svu tu dubinu mi vidimo taloge i led”, rekao je naučnik Vladek Kofman.
Ideja o postojanju okeana na Marsu nije nova, ali je taj koncept i dalje kontroverzan.
Najnovijim zaključcima suprotstavlja se drugo istraživanje, prema kojem je na Marsu u prošlosti možda bila “velika suša”, koja je trajala previše dugo da bi život danas postojao na crvenoj planeti.
Dva okeana
Ipak, naučnici u najnovijoj studiji kažu da su na Marsu možda postojala dva okeana – jedan prije oko četiri milijarde godina, kada je planeta imala toplije i vlažnije vrijeme, a drugi prije oko tri milijarde godina, kada se potpovršinski led otopio nakon velikog udara koji je stvorio razne kanale kojima je voda otekla na područja niže nadmorske visine.
“Neki okean u novijoj istoriji vjerovatno je bio samo privremeni dio Marsove površine, smatraju istraživači. Voda se ili zamrzla ili sačuvala duboko ispod površine, isparila ili se postepeno podizala u atmosferu tokom milion godina ili manje. Mislim da taj okean nije mogao da opstane dovoljno dugo da bi se stvorio život”, istakao je Moginjo.
(blic)