Kultura

“Od danas malo mijenjam svijet”

U saradnji sa časopisom Prostor pokrećemo serijal tekstova o o građevinarstvu, arhitekturi, kulturi stanovanja, uređenju prostora, dizajnu. U nastavku je tekst urednice časopisa Aleksandre Zečević Malović, osvrt na proteklu godinu.

Aleksandra Zečević Malović, dia urednica časopisa Prostor Foto: Časopis Prostor
Aleksandra Zečević Malović, dia urednica časopisa Prostor
Aleksandra Zečević Malović
Aleksandra Zečević MalovićAutorka
Časopis ProstorIzvor

Godina koja je iza nas, uhvatila nas je nespremne, pomutila mnoge planove, ali nas je i naučila mnogim stvarima. A, najbitnije što smo mogli naučiti u ovoj godini, je da brzo sa plana A prelazimo na plan B, da se maksimalno brzo prilagođavamo i svoj posao transformišemo prema novonastalim uslovima.

Nedavno je Bjarke Ingels, iz BIG studia objavio da spremaju masterplan za planetu Zemlju, takozvani Mastreplanet. Ključno za Masterplanetovu tezu je stvaranje jedinstvene električne mreže, koja će svaku zemlju snadbjeti obnovljivom energijom, rješavajući na taj način, trenutni problem nedoslednog snabdijevanja. Sa svim povezanim solarnim pločama na svijetu, dnevna strana planete mogla bi beskonačno napajati noćnu stranu, sugerisao je Ingels.

Prilično imaginarno zvuči, ali tako je zvučao i prije deset godina, kada sam ga slušala na Belgrade Design Weekom a potom razgovarala i uradila intervju.

Na razmišljanje o Masterplanetu ga je, kaže, podstakla trenutna kriza i borba sa Kovidom. Smatra, da ako bismo mogli primijeniti sličnu odlučnost prema klimatskoj krizi, mogli bi se nositi sa njom mnogo uspješnije i mnogo brže, nego što danas mislimo da je moguće. I ako zaista razmislimo malo o tome, kada bismo upola bili odlučni i uporni kao u borbi sa kovidom ogromne rezultate bi imali od poboljšanja kvaliteta života do kvaliteta građenja. Od reciklaže, do održive arhitekture.


BIG, zgrada Amager Bakke u Kopenhagenu Photo@Hufton + Crow

Idealan način da vam približimo njihovu ideju spasa zemlje i mogućnost boljeg života svih nas je njihov projekat elektrane, koja je ujedno i skijalište i istrazivački centar. Pretvara otpad u energiju bez zagađivanja okoline. Zbog ovog i sličnih projekata koji se razvijaju, Kopenhagen je korak bliže ka ambicioznom cilju da postane prvi karbonski neutralan grad do 2025. godine.Mi, kao ekološka država bi na mnogo nivoa mogli da primjenimo ovakve i slične ideje.

Ekonomična i energetski održiva rješenja treba da budu dio kako malih, tako i velikih projekata.

Milena Živković ima seriju radova pod nazivom “Od danas malo mijenjam svijet”. Kad bih mogla, ovaj rad bih svima poklonila da ga drže iznad radnog stola, da ih podsjeća na ovu veliku misao. Ajmo svi mi, da pokušamo da od danas malo mijenjamo svijet, ili ako ne svijet, onda našu malu lijepu Crnu Goru, koja od svih država u regionu ima najčistiji vazduh, prema aplikaciji AirVisual.

Časopis Prostor

Ovaj broj je pun fenomenalnih projekata, razgovora i ideja o arhitekturi, koja treba da služi čovjeku. Ovo je, i idealan završetak  radne godine. Iako je prethodna godina donijela puno problema, ipak su realizovani jako dobri projekti. Enterijeri su pretrpjeli najviše transformacija, ali na globalnom nivou mnoštvo maštovitih dizajnerskih rješenja  dao je svoj odovor na Kovid problematiku. Od rješenja u hotelima, restoranima do brzih prenamjena prostora u bolnicama pa čak izgradnje novih. Viđećemo, kako će se i na koji način, ovaj spektar Kovid ograničenja u budućnosti uticati na projektovanje, a pogotovo dizajn enterijera.


Velike promjene su pretrpjeli fakulteti i obrazovni sistem, pa se veći dio studijskog sistema prebacio na online način rada. Da li je to budućnost velikih svjetskih koledža koje će mladi ljudi moći da pohađaju iz udobnosti svoga doma? Da li će nam Kovid omugućiti pristup ljudima i znanjima koji su nam do sada bili daleko i nedostižno, ili upravo negaciju istih?

U ovom izdanju, predstavljamo vam intervju sa arhitektom Mladenom Krekićem, projekat hotela Bobotov Kuk studio Synthesis, zatim tri reprezentativna primjera iz svijeta, kako da nadogradnja, stari objekat može izdići na novi nivo ljepote i funkcionalnosti. Posebno me raduje činjenica, da je kroz projekat “Živimo kulturu” počela revitalizacija starih spomenika. Jedan od njih je spomenik na Grahovu, koji od nedavno možete posjetiti i u večernjim časovima i doživljeti ga na potpuno nov način. Danica nam je u svom stilu pripremila fenomenalan i edukativan tekst o eko koridorima i kako kaže: Konačno se napušta koncept, da su gradske zelene površine potrebne čovjeku samo za razonodu, opuštanje, rekreaciju (iako one to i dalje svakako jesu), već se u njima odvijaju veze koje sveobuhvatno djeluju na cjelokupni gradski sistem, sa svim svojim živim i neživim elementima.

Commodo.me je prepoznao pravu priliku da pokrene sajt, za online kupovinu namještaja i asesoara za uređenje prostora. Ukoliko ste ljubitelj zelene boje i želite je u svom enterijeru pogledajte komade koje sam izabrala za vas. Za one koji su ljubitelji nešto luksuznijeg izgleda Artefacto vam predstavlja brend Rimadesio, koji je vodeći kada su u pitanju vrata i klizni sistemi modernog dizajna.

Nadam se da ćete uživati u čitanju ovog broja onoliko koliko smo mi u njegovom pažljivom pripremanju. Čitamo se u narednoj godini u kojoj ćemo svi zajedno primijeniti ono čemu nas je naučila prolazeća.

“Želim vam da vas ne boli što vas je boljelo i da vas voli što vas nije voljelo.” Duško Radović


Portal Analitika