Do ove promjene je došlo zbog toga što se u najvišim slojevima troposfere formira sve manje oblaka.
Iako se radi o kratkom posmatranom vremenskom periodu, ukoliko oblaci nastave da se spuštaju i narednih godina, to bi moglo da ima značajan efekat na globalne klimatske promjene, prenosi Blic.
Profesor Rodžer Dejvis, glavni naučnik koji je radio na ovom projektu rekao je da bi dalje smanjivanje visine oblaka moglo da utiče na ubrzavanje hlađenja Zemljine površine i ublažavanje efekata globalnog zagrijevanja. Naučnici su analizirali visinu oblaka od 2000. do 2010. godine pomoću posebnog instrumenta spektroradiometra.
Instrument koristi devet kamera koje snimaju različite uglove i tako omogućavaju naučnicima da mjere visinu i kretanje oblaka.
Tako je utvrđeno da se visina oblaka smanjuje iz godine u godinu, a najveća razlika je izmjerena nad Indonezijom i centralnim Pacifikom.
- Ne znamo šta tačno uzrokuje smanjenje visine oblaka, ali ta pojava vjerovatno ima veze sa nekom promjenom šemi njihovog cirkulisanja zbog koje su se ranije formirali na većim visinama, rekao je profesor Dejvis.
Do skora je bilo skoro nemoguće izmjeriti promjene u visini oblaka i razumjeti njihov uticaj na klimatske promjene.
Satelit će nastaviti da skuplja podatke o oblacima do 2020. godine.
- Ako se visina oblaka vrati na staro u narednih deset godina, zaključićemo da oni ne usporavaju klimatske promjene. Ali ako nastave da se približavaju Zemlji, to će biti veoma značajno. Iščekujemo nastavak snimanja podataka sa velikim očekivanjem, izjavio je profesor Dejvis.
(foto: blic.rs)