Javni beta testeri mogu da preuzmu ažuriranje za macOS 12 Monterey u odjeljku za ažuriranja softvera unutar aplikacije System Preferences nakon instaliranja odgovarajućeg profila sa Appleove veb lokacije za beta softver. Četvrta beta verzija objavljena je dvije sedmice nakon što je Apple objavio treću javnu beta verziju macOS Montereya.
Monterey uvodi značajan broj velikih ažuriranja za Appleov operativni sistem za Mac uređaje. Opcija Universal Control omogućava da se jedan miš, trackpad i tastatura koriste na više Mac ili iPad uređaja, a sada je moguće koristiti AirPlay direktno na Mac računaru sa iPhonea, iPada ili čak drugog Mac računara.
Safari ima ažuriranu traku sa tabovima i podršku za grupe tabova, kako bi se jednostavnije organizovale kada su u velikom broju. FaceTime sada omogućava podršku za prostorni zvuk, portretni režim (samo M1 Mac računari) i izolaciju glasa za isticanje pozadinske buke. SharePlay FaceTime funkcija omogućava korisnicima Apple TV-a da gledaju televiziju, slušaju muziku i dijele sadržaj ekrana s onima s kojima komuniciraju.
Još jedna nova funkcija Shared With You, koja prati muziku, linkove, podkaste, vijesti i fotografije koje ljudi šalju kroz Messages aplikaciju, ističući je u relevantnim aplikacijama. Notes ima novu funkciju Quick Note za zapisivanje misli, a aplikacija Shortcuts je sada dostupna na Macu.
Namjenski režim Focus pomaže ljudima da ostanu posvećeni nekom zadatku tako što uklanja pozadinske smetnje na osnovu onoga što se dešava, a tu je i ažurirana aplikacija Maps sa čitavim nizom novih funkcija.
Uz Live Text, Mac računari sada mogu otkriti tekst na fotografijama ili pružiti detalje o životinjama, umjetnosti, znamenitostima, biljkama i još mnogo toga na slikama. Nova beta verzija podržava Live Text podršku za Intel Mac računare.
Zaštita privatnosti pošte skriva IP i sprečava praćenje kroz nevidljive piksele, a iCloud Private Relay štiti pregled Safarija.
* * * * *
Napominjemo da je, ukoliko se za to odlučite, poželjno da beta verzija bude instalirana na sekundarnom uređaju, jer je ovo rana verzija softvera koja može imati greške ili probleme. Jabuka na dan je u programu beta testiranja, pa ćete i bez eksperimentisanja na svom uređaju biti informisani o svakom detalju.