FinTech

Perperzona

NFT godina

Dok je u finansijsko-tehnološkom smislu riječ o jednom sasvim drugačijem konceptu i doživljaju imovine u odnosu na način koji je do sada bio poznat, sa aspekta umjetnosti može se samo govoriti o istinskom povratku onome što ona zaista jeste

NFT godina Foto: Depositphotos
Ana Nives Radović
Ana Nives RadovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Mnogo je toga po čemu bi 2021. mogla da ostane upamćena, no postoji samo jedno što nije repriza ili varijacija na temu nečega što je čovječanstvo već iskusilo. Političkih previranja, protesta, sukoba, pandemija, kriza, inflacija, skupe nafte i bezvrijednog novca bilo je toliko puta da su već ustanovljena pravila ponašanja u okolnostima kada se prepoznaju, zakonitosti koje ukazuju na njihov dalji tok i načini kojima se uticaj njihovog prisustva pokušava ublažiti. 

Ono sa čim se ne mogu praviti paralele i čemu se ne može dodati oznaka već viđenog je NFT svijet. Prodaja i kupovina digitalnih objekata – od velikih umjetničkih djela u elektronskom obliku do kolekcija zvukova i grafika – konačno su zatvorile krug pitanja odnosa između svijeta umjetnosti i svijeta finansijske tehnologije koja je odgovor na sve one pojave nastale u borbi protiv nepravde koju je prouzrokovao ljudski faktor.

Da biste razumjeli filozofiju na kojoj počivaju nezamjenjivi tokeni, kako bi bukvalno glasio prevod naziva skrivenog iza troslovne skraćenice koju bismo s pravom mogli nazvati jedinom originalnom pojavom u 2021. dovoljno je da uočavate promjenu paradigme koja je uslijedila nakon pojave digitalnog novca i blockchaina.

Posmatrano isključivo s aspekta umjetnosti, NFT vraća moć kreatorima i daje značaj originalnosti

Riječ je o strukturisanom skupu podataka uskladištenom na blockchainu –  decenztralizovanoj i pouzdanoj platformi za skladištenje i distribuciju informacija. Nezamjenjivost NFT imovine ogleda se u tome da, za razliku od digitalnih novčića, koji će uvijek biti zamjenjivi za drugi novćić iste vrijednosti, ovdje nema mogućnosti takve zamjene, zahvaljujući čemu upravo takva jedinstvenost podstiče razmjenu za novac. Kada kupite NFT ne postajete vlasnik konkretnog umjetničkog djela, već podataka koji dokazuju da ga posjedujete.

NFT kao koncept i tehnološko rješenje postoje već godinama, tehnologija na kojoj su zasnovani još i duže, no tek u 2021. došlo je kako do rasta njihove popularnosti, tako i do stvaranja revolucije, ne samo u svijetu razmjene imovine, već i u načinu na koji se umjetnost doživljava. 

Dok promjenu koju u sve svjetove kroz koje se prožima NFT donosi sve je više i naznaka da će njen uticaj na naše živote biti možda ne toliko veliki kao dolazak interneta, ali ne ni manji od onog koji je, recimo, imala pojava pametnih telefona.

Ono što je u ovoj godini nesumnjivo privuklo najviše pažnje jesu cijene po kojima se NFT prodaju. Kao i u bilo kojoj relaciji na tržištu, sve košta onoliko koliko je neko to spreman da plati. Razlog čuđenja nije samo često nepoznavanje osnovnih tržišnih principa, već i nesposobnosti svijeta tradicionalne umetnosti da se suoči sa digitalnom revolucijom.

Posmatrano isključivo s aspekta umjetnosti, NFT vraća moć kreatorima i daje značaj originalnosti. U tom smislu, dok je u finansijsko-tehnološkom smislu riječ o jednom sasvim drugačijem konceptu i doživljaju imovine u odnosu na način koji je do sada bio poznat, sa aspekta umjetnosti može se samo govoriti o istinskom povratku onome što ona zaista jeste.

Ne treba ni pomišljati da je svaki NFT povezan s umjetnošću, jer u ovoj formi može biti prodat zvuk, zapisana misao ili popularni sadržaj koji kruži internetom, može se iskazati otvorenost ili unaprijediti imidž, no NFT koji jeste umjetničko djelo na ovaj način dobija šansu da učestvuje u globalnom pokretu finansijalizacije i to na način kojim je za globalno kreativno stvaralaštvo u jednoj godini urađeno više nego tokom prethodnih nekoliko decenija.

* * * * *

Ovaj sadržaj omogućila vam je VISA, svjetski lider u digitalnom plaćanju, čija je misija dapovezuje svijet inovativnom, sigurnom i bezbjednom platnom mrežomkako bi omogućila pojedincima, privredi i ekonomijama da se razvijaju.

Visa je generalni partner projekta Fintechlopedija, elektronskog pojmovnika koji sadrži sve relevantne elemente digitalnih transakcija i sa njima povezanih pojava, situacija, procesa i inovacija.

Ovaj članak dostupan je i u verziji na engleskom jeziku.

Portal Analitika