Baština

Biseri crnogorske kulturne baštine

Neistražena i nezaštićena: Crkva Sv. Ane u Kavču

Pravi je reprezent crkava manjih dimezija, izgrađenih na izuzetnim lokacijama, koje doprinose ukupnoj ambijentalnoj cjelini i učestvuje u formiranju ukupnog kulturno istorijskog pejzaža Bokokotorskog zaliva

Neistražena i nezaštićena: Crkva Sv. Ane u Kavču Foto: PA
Ivan KERN
Ivan KERNAutor
Portal AnalitikaIzvor

Crkva Sv. Ane nalazi se na putu koji iz Kavča vodi prema Bogdašićima. Sa malo izdignutog platoa ispred crkve, pruža se pogled na Bokokotorski zaliv. Nema podataka o vremenu gradnje Crkve Sv. Ane u Kavču, a pretpostavlja se da je sagrađena u 15. vijeku.

ana2

Crkva nije zaštićena kao kulturno dobro pošto nisu vršena arhivska i arhitektonska istraživanja crkve i okolnih objekata koji su u ruševnom stanju. Neophodnim istraživanjima bi se utvrdilo vrijeme izgradnje, kao i transformacije koje su tokom vremena nastale.

Crkva je malih dimenzija, sa polukružnom apsidom, ulazom i niskom preslicom za zvono. Ima dvovodni krov. Zidana je od pritesanih blokova lokalnog kamena. Veoma mali nagib krova moguće da je rezultat povećanja visine bočnih zidova prilikom obnove crkve.

U neposrednoj blizini crkve nalaze se ostaci još nekoliko objekata.

ana-foto-3

Crkva je teško oštećena od bombe u Prvom svjetskom ratu, a obnovljena je 1938. godine.

U novije vrijeme izvršena je sanacija krova. Tom prilikom postavljen je nov krovni pokrivač preko sloja cementnog maltera, a fasade su prefugovane cementnim malterom. 

Može se reći da iako je crkva danas u relativno dobrom stanju, intervencije izvedene prilikom posljednjih građevinskih radova na crkvi su neadekvatne. 

Fasade su prefugovane cementnim malterom. Izvedena je podloga za kanalicu od debelog sloja cementa. Takođe, izrađena je neodgovarajuća metalna ograda oko crkve.

Crkva Sv. Ane pravi je reprezent jedne od crkava manjih dimezija, izgrađenih na izuzetnim lokacijama, koje doprinose ukupnoj ambijentalnoj cjelini i učestvuje u formiranju ukupnog kulturno istorijskog pejzaža Bokokotorskog zaliva.

Portal Analitika