Svaka od njih sadrži malu kameru koja bilježi fotografije ("MoonKAM"), a pomenuta slika nastala je po izboru učenika jedne osnovne škole.
- Ako jedna slika vrijedi hiljadu reči, onda pretpostavljamo da fotografija iz Mjesečeve orbite može donijeti punu učionicu naučnika i inženjera - izjavila je naučnica Marija Zuber koja vodi projekat.
Učenici četvrtog razreda osnovne škole "Emili Dikinson" iz Monta prošle godine su pobijedili na nacionalnom takmičenju za najbolje ime za letjelice agencije NASA. Kako su se naučnicima najviše dopali njihovi predlozi "Eb" i "Flou", djeca su dobila privilegiju da izaberu kako će "MoonKAM" sistem biti pozicioniran i šta će fotografisati.
Seli Rajd koja rukovodi "MoonKAM"-om, a inače je 1983. godine postala prvi ženski NASA astronaut, izjavila je da su se učenici sada još više zainteresovali za nauku: "Ono što njima djeluje kao zabavna aktivnost zapravo može imati veliki uticaj na njihovu budućnost. Učenici su zaista uzbuđeni."
Stručnjaci smatraju da pogled na Zemlju iz perspektive Mjeseca daje ljudima precizniji utisak o krhkosti naše planete. Slične fotografije Zemlje snimane su i ranijih godina u okviru različitih projekata.
Foto:blic.rs