Gradnja je započela 1909. godine. Brod porinut u more 31. maja 1911, bio je dugačak 269 a širok 28 metara, dok mu je nosivost bila oko 56.000 tona. Maksimalna brzina bila je do 25 čvorova, imao je 46.000 konjskih snaga.
Kapetan Titanika bio je Eduard Smit, a on je prethodno putovao Sjevernoatlantskim vodama 26 godina i poslije tog putovanja trebalo je da ode u penziju, nakon čak 46 godina službe.
Na prvoj plovidbi od Sautemptona u Engleskoj do Njujorka, Titanik je naletio je usred Atlantika na ledeni brijeg koji mu je oštetio trup. Od 2.223 putnika i članova posade spaseno je manje od trećine - 710.
Podaci o više od 1.500 stradalih govore da je nekoliko desetina njih bilo iz današnje Hrvatske, BiH i Slovenije. Među njima je i 19 pečalbara iz Like, najviše iz sela u okolini Gospića i Gračaca, čija su imena na spisku stradalih putnika u trećoj, sirotinjskoj, klasi broda.
Uspjelo je da se spase samo njih četvoro, a Nikola Lulić iz sela Konjsko Brdo u Lici, koji se tada iz rodnog kraja vraćao u SAD, umro je u Jugoslaviji sredinom šezdesetih godina.
Posebna zanimljivost vezana za naše krajeve, kad je Titanik u pitanju, jeste predanje, koje postoji među karlovačkim vinarima, da se, između ostalih, uz mnoga druga pića i vina iz najpoznatijih francuskih i italijanskih podruma na vinskoj karti luksuzne klase broda nalazilo i dezertno vino "Auspruh" pravljeno u Sremskim Karlovcima, piše Tanjug, prenose mediji u regionu.
Melvina Di, posljednja preživjela putnica, koja je kao dvomesečna beba spasena u čamcu, umrla je 2009. u Engleskoj u 97. godini.
Zbog divljih lovaca na potonule brodove, vlasti SAD, Kanade, Velike Britanije i Francuske dogovorile su se 2004. godine, da će se ostaci Titanika čuvati netaknuti i tu lokaciju zaštili kao Muzej na otvorenom.
U Belfastu je 31. maja 2011, 100 godina od porinuća broda, obilježeno vjerskim službama i otvaranjem izložbe sa preko 500 predmeta sa broda.
Na tom mjestu će uskoro biti otvorena turistička atrakcija - Titanik tematski centar. U glavnom gradu Sjeverne Irske predviđaju da će centar u kojem su muzej i hala za vjenčanje i gala događanja, doprinijeti razvoju turizma.
Aprila 2012, kada se navršava stogodišnjica potonuća Titanika, prekookeanski putnički brod Balmoral, na kojem će biti i članovi porodica žrtava brodoloma, krenuće na krstarenje istom rutom kojom je plovio legendarni parobrod.
Balmoral će isploviti iz Sautemptona, na jugu Engleske, pa će pristati prvo u Šerburu, na sjeveru Francuske i Kobu na jugu Irske, saopštila je ranije kompanije Majls Morgan travel.
U noći između 14. i 15. aprila, stići će i do mjesta na kojem je Titanik 100 godina ranije udario u santu. U pomen na žrtve brodoloma biće održana ceremonija, a brod će zatim nastaviti putovanje prema njujorškoj luci.
O Titaniku je 1997. snimljen film koji je iduće godine dobio čak 11 Oskara. Film "Titanik'' je zaradio oko dvije milijarde dolara na svjetskim blagajnama.
(foto: novosti.rs)