Očekuje se da će prvi rezultati biti poznati u junu, javlja Rojters. Ispitivanja će istražiti imuniloški odgovor na vakcinisanje Fajzerovom vakcinom, a zatim, četiri do 12 nedjelja kasnije, AstraZenekinom i obrnuto.
Obje vakcine se koriste u Britaniji, a doze se primaju u razmaku od 12 nedjelja. Očekuje se da će i druge vakcine biti uključene u istraživanje, kada njihova upotreba bude odobrena u Britaniji.
Najavljeno je da će u istraživanju učestvovati više od 800 dobrovoljaca, uglavnom starijih od 50 godina, što je mnogo manji broj u odnosu na testiranja korišćena da bi se utvrdila efikasnost pojedinačnih vakcina.
Zahavi: Postoji 4.000 sojeva Kovid 19, svi unapređuju vakcine
Britanski ministar zadužen za vakcinaciju Nadim Zahavi potvrdio je da širom svijeta trenutno postoji oko 4.000 sojeva virusa koji uzrokuje bolest kovid-19, tako da svi proizvođači vakcina pokušavaju da poboljšaju njihovu efikasnost.
"Vrlo je malo vjerovatno da trenutna vakcina neće biti efikasna na poznatim sojevima virusa, posebno kada je riječ o sprječavanju težeg oblika bolesti i hospitalizacije. Svi proizvođači, Fajzer, Biontek, Moderna, AstraZeneka i drugi gledaju da poboljšaju svoju vakcinu kako bi bili sigurni da smo spremni za bilo koji novi soj, a širom svijeta sada postoji oko 4.000 mutacija", rekao je Zahavi za "Skaj Njuz“, prenosi Rojters.
Hiljade sojeva koronavirusa potvrđeno je dok virus mutira, uključujući takozvane britanske, južnoafričke i brazilske sojeve za koje se tvrdi da se šire brže od drugih, a samo veoma mali broj tih mutacija će vjerovatno biti važan i promijeniti virus na primjetan način", navodi "British medical journal".
Univerzitet Džons Hopkins je saopštio da je novi koronavirus,koji su naučnici nazvali SARS-KoV-2, usmrtio je 2,268 miliona ljudi širom svijeta otkako se pojavio u Kini krajem 2019. godine, navodi agencija.