Kako navode, povod učešća ministra na sjednici ove Komisije bilo je razmatranje i usvajanje Nacrta mišljenjaVenecijanske komisije na Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskom savjetu isudijama, koje je pripremljeno na zahtjev Ministarstva pravde.
Kovač je upoznao članove Venecijanske komisije sa ciljevima predloženih zakonskih izmjena i izrazio očekivanja da će se usvajanjem ovog zakona upravo ojačati nezavisnost pravosuđa i unaprijediti mehanizmi za utvrđivanje etičke i disciplinske odgovornosti sudija.
„Ovo je posebno važno iz razloga što u Crnoj Gori posljednjih godina svjedočimo istorijski niskom nivou povjerenja građana u rad pravosuđa, a nažalost i procesuiranju nosilaca najviših pravosudnih funkcija zbog optužbi za umiješanost u organizovani kriminal i izvršenje najtežih krivičnih djela u oblasti korupcije. Sve ovo krajnje negativno utiče na sistem vladavine prava u Crnoj Gori, kao i na ugled naše države u međunarodnoj zajednici i usporava put Crne Gore za ulazak u zajednicu evropskih naroda", naglasio je Kovač.
Dodaju da je Venecijanska komisija, pored određenih sugestija u odnosu na pojedina rješenja, pozdravila značaj predloženih zakonskih izmjena za reformu pravosuđa u Crnoj Gori i posvećenost Ministarstva pravde da ovom procesu pristupi na inkluzivan, demokratski i transparentan način, uz konstataciju da će normativne izmjene u ovom propisu doprinijeti podizanju povjerenja građana u rad pravosuđa.
Komentari ()