Poljoprivreda

Mini povrće: Meksički krastavac sve traženiji?

Mini povrće sve popularnije zbog izgleda, ukusa i hranjivosti, a može se uzgajati i kod nas

Mini povrće: Meksički krastavac sve traženiji? Foto: Foto: Pixabay
Agroklub.hrIzvor

Turska kompanija, specijalizovana za uzgoj mikro povrća i voća, Erüst Tarim probila se na regionalno i evropsko tržište povrćem koje još nazivaju "mini lubenica". "Njihov izgled vara jer zapravo imaju ukus krastavaca", rekao je Burak Akbulut, rukovodilac marketinga spomenute kompanije za hurriyetdailynews, prenosi Agroklub.hr

U Antaliji i susjednoj provinciji Burdur ovo povrće uzgajaju u staklenicima, a nakon jednogodišnje, probne proizvodnje, uzgojene plodove su počeli da prodaju putem interneta. Riječ je zapravo o meksičkom krastavcu (Melothria scabra) koji je veličine samo dva do tri centimetra, a težine svega pet grama.

Kako navode iz ove firme, prodajom su zadovoljni, a cijena za pakoranje od 100 do 150 grama iznosi 15 do 20 turskih lira, što je oko 1,70 do 2,40 eura. Naime, ovi su plodovi za kratko vrijeme pobrali simpatije potrošača, a posljedično napunili džepove proizvođača. Inače, ova kompanija  svoje proizvode pakuje na vrlo zanimljiv način, kombinujući više vrsta mini voća i povrća u jednu posudicu, a moguće ih je kupiti ili naručiti i zasebno.

Može se uzgajati i kod nas

Akbulut smatra da su maleni plodovi zanimljivi kupcima jer ih je lako konzumirati. "Možete ih jesti poput šljiva, jednu za drugom", kazao je. Ukus im je poput krastavaca, a mogu se koristiti u salatama ili jesti svježi. Takođe, neki ih ljudi i kisjele, a kuvari im najčešće mjesto pronalaze u kanapeim ail i u kombinaciji s drugim mini povrćem, poput čeri paradajza.

U ovoj kompaniji naglašavaju da  pri uzgoju ne koriste pesticide niti pribjegavaju motodama genetske modifikacije, ali i da uzgoj nije jednostavan.

Mini povrće sve popularnije zbog izgleda, okusa i hranjivosti

Inače, riječ je o vrsti biljke koja potiče iz Srednje Amerike i voli toplije krajeve, ali bez problema može rasti i u našim krajevima. Uzgaja se kao i sve ostale vrste tikvenjača, što znači uz puno đubriva i vode.

Iako u svojoj domovini raste kao trajnica, u našem podneblju ju je ipak bolje uzgajati kao jednogodišnju biljku.

Portal Analitika