Iako svakodnevno raste broj oboljelih i preminulih, među kojima je sve više mladih, građani priznaju da su se umorili od epidemije, pa su se, kažu, naročito tokom ljetnjih mjeseci opustli.
A, zašto nas sada nakon skoro dvije i po godine od pandemije isto ne pogađaju brojke o zaraženima i preminulima kao na početku.
"Predugo djelovanje kod velikog broja građana izazvalo je to da su došli na fazu izbjegavanja i fazu poricanja da ono što se dešava ne može meni da se desi. Bez obzira što nam svakodnevno umiru i članovi porodice, rodbine prijatelji, komšije i dalje ne želimo da prihvatimo činjenicu da se to dešava", kazala je psihološkinja Jelena Milutinović.
Bez obzira na to, stručnjaci upozoravaju da i dalje nije vrijeme za opuštanje, i ističu da su nove varijante virusa opasnije jer se brže prenose.
"Ovaj virus koji kola okolo naokolo on je otprilike zarazniji, 8 do 10 ljudi kažu da se od jednog zarazi. To je velika masa i toga trebamo da budemo svjesni. Ono što je opasno kod tih promjena je da promjene pođu tako da nam napadaju djecu, novorođenu djecu ili djecu do 7, 14 i 18 godina života, e to bi bila strašna tragedija", kazao je epidemiolg u penziji Novica Vujošević.
Iako smo se mi umorili od korone, virus nije od nas. Zato koliko god vam je dosadno da nosite masku ne zaboravite da su one uz vakcinu jedina provjerena zaštita od zaraze. I zato stručnjaci ponovo apeluju.
"Nikakav umor nije da pođete, pričekate 5 do 10 minuta i na konforan način primite vakcinu. Prema tome evo ti ga rode, neću ti ga Bože", zaključio je Vujošević.