Zanimljivosti

Matematičari uspješno testirali program koji predviđa rezultat na ruletu

Izvor

Tokom '70-ih, Dojn Farmer, tada diplomac, upotrijebio je prvi prijenosni računar onog vremena kako bi pobijedio rulete u Nevadi, ali nikada nije objasnio kojom se tehnikom koristio. Na prekid ćutnje nadahnuli su ga radovi dvojice kolega koji su nedavno objavili svoju metodu za pobjeđivanje.

- Ćutio sam, jer nisam htio da otkrijem nikakve informacije koje bi mogle spriječiti bilo koga da kockarnicama uzme novac - napisao je Farmer, koji trenutno predaje na Univerzitetu Oksford i dodao da „sada više nema razloga za ćutnju“.

Farmerov izviještaj je odgovor na nova istraživanja Majkla Smola s Univerziteta Zapadne Australije u Pertu i Či Kong Majkla Cea s Politehničkog univerziteta u Hong Kongu u časopisu „Chaos“. Tandem je u svom radu pokazao kako se s nekoliko mjerenja i malim računarom ili pametnim mobilnim telefonom vjerovatnoća pogotka može okrenuti u vlastitu korist. Ključni trik je u tome da se snimi trenutak u kom kuglica i odabrani dio kola prijeđu određenu tačku...

Njihov model dijeli igru u dva dijela – na ono što se zbiva dok se kuglica kotrlja po vanjskom krugu kola da bi potom pala, što je vrlo predvidivo, te na zbivanja nakon što počne da skakuće po pregradama polja unutarnjeg kola, što je haotično i teško predvidivo. Budući da je prvi dio predvidiv, Smol i Ce su na osnovu početnog položaja, brzine i akceleracije kola, uspjeli ugrubo da izračunaju gdje će loptica započeti svoje skakutanje, a time i otkriju u kojem dijelu kola će se najvjerovatnije završiti.

Koristeći računarski sistem sličan Farmerovom, njih dvojica su predvidjeli u kojoj će polovini kola loptica završiti u 13 od 22 pokušaja. U tri pokušaja, model je predvidio i tačno polje. To je u evropskim kockarnicama ekvivalentno prebacivanju vjerovatnoće sa 2,7 odsto u korist kuće, na 18 odsto u korist igrača. Smol i Ce su potom svoju tehniku testirali u 700 pokušaja, uz upotrebu sistema automatske kamere i dodatno povećali broj pogodaka. Konačno, analize su pokazale da čak i mali nagib ruleta, rezultira još predvidivijim rezultatima.

Farmers kaže da je njegov model vrlo sličan. Jedina razlika je što su dvojica naučnika pretpostavili da je glavna sila koja usporava lopticu - trenje kola, a on je zaključio da je to - otpor vazduha.

Smol je uvjeren da su kockarnice svjesne ovog trika. Holdžer Dalin, stručnjak za teoriju haosa s Universiteta Sidnej, kaže da kazina mogu da doskoče prevarantima tako da završe s primanjem uloga prije nego što se kolo okrene dovoljno puta da bi se mogla obaviti potrebna mjerenja. Smol tvrdi da su mu neki kockari pisali da su testirali tehniku i potvrdili da funkcioniše.

(Foto: cocktailroulette.com)

Portal Analitika