„Kao i Strategijom za reformu pravosuđa i akcionim planom za implementaciju 2007 -2012. godine“, kazao je on novinarima prenosi Mina.
Marković je saopštio da je izradi teksta Predloga zakona prethodila analiza stanja za potrebe uvođenaja zakona.
„Takođe je sprovođena javna rasprava u kojoj su učestvovali predstavnici državnih organa nevladinih organizacija i međunarodnih donatora“, naveo je Marković.
Kako je kazao, besplatna pravna pomoć podrazuimijeva obezbjeđenje novca za djelimično ili potuno pokrivanje troškova pravnih savjeta.
„Sastavljanje pismenih savjeta, zastupanje pred sudom, državnim tužilaštvom i Ustavnim Sudom Crne Gore“, objasnio je on.
Marković je naveo da pravo na besplatnu pravnu pomoć može ostvariti crnogorski državljanin, osoba koja traži azil i oni koji zakonito borave u Crnoj Gori bez državljanstva.
„Pravo na besplatnu pravnu pomoć ima ako je korisnik materijalnog obezbjeđenja porodice, dijete bez roditeljskog staranja i dijete sa posebnim potrebama, žrtva nasilja u porodici, i osoba slabog imovnog stanja“, objasnio je on.
Kako je kazao, troškovi implementacije predloženih rješenja u ovoj godini iznosiće 1,165 a u sledećoj oko 1,160 miliona EUR.
Početak primjene zakona je prvi januar 2012. godine.
- Portal Analitika/
- Društvo /
- Marković:Utvrđen Predlog zakona o besplatnoj pravnoj pomoći
Marković:Utvrđen Predlog zakona o besplatnoj pravnoj pomoći
Izvor