15. Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja održaće se od 27. do 4. oktobra u garažnom dijelu Delta sitija. Sajam se održava nakon jednogodišnje pauze.
“Prošle godine smo otkazali, međutim, ove godine smo razmatrali, procjenjivali i shvatili da se sajam mora održati, da je to manifestacija koja ima značaj, kako za Crnu Goru, tako i šire”, poručila je Jelena Krsmanović, predstavnica Mođunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja.
Sajam će se, ističu organizatori, održavati uz poštovanje svih propisanih mjera.
Na sajmu će se i ove godine predstaviti Nacionalna biblioteka Crne Gore "Đurđe Crnojević". Direktorica Dragica Lompar istakla je da biblioteka, osim svoje uobičajene funkcije, ima i izdavačku ulogu i dodala da je između dva sajma objavljeno desetak naslova, koji će biti predstavljeni tokom sajamskog programa.
Lompar je pojasnila da Nacionalna bibilioteka vodi računa i o izdavačkoj djelatnosti u našoj državi.
“Crna Gora ima izražen broj objavljenih publikacija na godišnjem nivou. Za prošlu godinu na osnovu naših agencija, koje vode evidenciju i dodjeljuju međunarodne kodove za knjige, u Crnoj Gori je objavljeno 1.225 monografskih publikacija, ili 3.4 knjige dnevno, što je veoma velika izdavačka produkcija. Na osnovu istraživanja, 65 odsto od tih publikacija pripada društvenim naukama, jeziku i književnosti, ostalo otpada na druge oblasti”, kazala je Lompar.
Ona je dodala da bi trebalo podsticati objavljivanje naučnih radova, kako bi se mladi usmjerili prema nauci i istraživanjima.
Ovogodišnji sajam se održava u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke, kulture i sporta, kao i do sada, tako da će jedan dio sajma, kako u prostornom, tako i u programskom smislu, biti opredijeljen za predstavljanje srednjih i osnovnih škola i njihovih aktivnosti.
“Imaćemo štand na kojem ćemo da pokažemo koji je krajnji rezultat usvojenih znanja naših učenika, a takođe predanog i stručnog rada osoblja naše škole. Video-materijalom ćemo prikazati razvoj i istorijat naše škole. Na štandu ćemo imati i radionice gdje će naši učenici prikazati kako na časovima i na sekcijama izgleda put od inicijalne ideje do njene krajnje realizacije. Učenici će praviti makete, slobodnoručne i tehničke crteže. Dokazaće da i kaligrafija nije zapostavljena i da je originalnost isto važna, koliko i estetika, za dizajn, građevinu..", kazao je Miloš Marović, direktor Srednje građevinsko-geodetske škole “Marko Radević”.
Ove godine ulaz na sajam je besplatan, a zemlja gost biće Bosna i Hercegovina.
“Posebno zadovoljstvo za nas predstavlja razumijevanje i podrška koje smo dobili od svih izdavača, učesnika, koji su potvrdili učešće na sajmu”, kazala je Krsmanović.
Istakla je važnost organizacije jedne ovakve manifestacije, s obzirom na to da vlada epidemija koronavirusa.
“Knjizi se mora dati zasluženo mjesto, ne smijemo zaboraviti da su upravo u najtežim vremenima nastajala najveća književna djela, kao ni to da je knjiga i više od samog čitanja - to je razgovor sa prijateljem, jedan poseban dijalog, nekad utjeha, nekad razonoda... Zato želimo ovom manifestacijom da podržimo i podstaknemo, pisce, izdavače i čitaoce da ne zapostave knjigu - nikada”, zaključila je Krsmanović.