Debitne kartice u Crnoj Gori, kao jednostavna, brza i sigurnija alternativa gotovini, najviše se koriste za kupovinu hrane i kućnih potrepština (50%) i odjeće i obuće (37%), dok se kreditne kartice, kao praktičan način za pristup dodatnim sredstvima kada je korisniku to potrebno, najčešće koriste prilikom kupovine odjeće i obuće (48%), prilikom obavljanja nabavki za domaćinstvo (42%), kao i za kupovinu namještaja i kućnih aparata (36%). Primjetan je stabilan trend korišćenja kartica na internetu, pa 62% građana Crne Gore, korisnika debitnih i 72% korisnika kreditnih kartica upotrebljava za različite kupovine, plaćanja i rezervacije na internetu.
Razvoj bezgotovinskog društva ne mjeri se samo brojem izdatih kartica i dostupnih platnih rješenja na tržištu, već i njihovom praktičnom upotrebom. Ako pogledamo MasterIndex rezultate koji nam pokazuju da se manji iznosi, oni do 40 eura, češće plaćaju beskontaktno karticama i mobilnim novčanicima nego gotovinom – 43 naspram 35 odsto, dok se tek trećina iznosa iznad 40 eura plaća kešom, a ostalih 66% karticama, bilo standardno ili beskontaktno, onda je definitivno jasno da možemo govoriti o pozitivnom trendu razvoja bezgotovinskih plaćanja.
Debitne kartice u Crnoj Gori najviše se koriste za kupovinu hrane i kućnih potrepština (50%) i odjeće i obuće (37%),
Napredovanje tehnologije iznjedrilo je mnoštvo korisnih uređaja koji olakšavaju svakodnevnicu. Mobilni telefoni nijesu više samo aparat preko kojeg komunicirimao ili ultra-jednostavni i moćni fotoaparati. Oni su sve više i mobilni novčanici koji omogućavaju savremeno i bezbjedno beskontaktno plaćanje tokom kupovine na fizičkim lokacijama. Drugim riječima – beskontaktno plaćanje, kao svakako jedna od omiljenijih platnih metoda građana Crne Gore, dostupno je po potpuno istim sigurnosnim standardima bez obzira na to da li plaćate platnom karticom ili mobilnim novčanikom.
Plaćanja mobilnim novčanicima se obavljaju veoma lako prislanjanjem mobilnog telefona na POS terminal dok je na telefonu otvorena aplikacija mobilnog novčanika, a zatim se plaćanje potvrđuje tako što se ili ukuca kod za otključavanje telefona ili još jednostavnije – biometrijski, odnosno time što skenirate svoje lice ili otisak prsta na svom telefonu. I to je sve – čim POS terminal zatreperi zelenim svijetlom, na ekranu telefona pojaviće se znak da je vaše plaćanje obavljeno jednostavno, brzo i sigurno.
Prednosti plaćanja mobilnim novčanikom su i te što mobilni telefon mijenja pravi novčanik, tako da imate jednu stvar manje koju morate nositi sa sobom, a istovremeno ste sigurni da su vam sredstva uvijek dostupna, baš kao što je to slučaj sa standardnim fizičkim karticama, na praktično svim POS terminalima jer je prihvat beskontaktnih plaćanja univerzalni standard za POS terminale u Crnoj Gori, i bez razmišljanja o tačnim iznosima gotovine koju imate u novčaniku i kusuru.
Dakle, kada kažemo mobilna plaćanja zapravo mislimo isključivo na beskontaktna plaćanja koja se obavljaju mobilnim telefonom, pri čemu imajte u vidu da postoje mobilni novčanici za Android i za iOS platforme. Aplikacija mobilnog novčanika banke kod koje je izdata Mastercard kartica vam omogućava da digitalizujete svoju fizičku platnu karticu bilo ukucavanjem kredencijala ili njenim skeniranjem u zavisnosti od interfejsa novčanika, poslije čega će vaša digitalna kartica biti tokenizovana putem Mastercard MDES tehnologije, odnosno biće pretvorena u jedinstvenu, zamensku, digitalizovanu karticu tako da se pravi broj vaše kartice i osetljivi podaci nikada ne čuvaju u pravom obliku - i spremna za korišćenje kad god vam je potrebno, svuda gde već plaćate beskontaktno.
Trećina iznosa iznad 40 eura plaća se kešom, dok se ostalih 66%, bilo standardno ili beskontaktno, plaća karticama
Sigurnost i privatnost predstavljaju srž poslovanja kompanije Mastercard i zato uvijek kada koristite svoju Mastercard debitnu ili kreditnu karticu u okviru bilo kog mobilnog novčanika, ni na uređaju niti na serverima se ne čuva stvarni broj vaše kartice, već se za dati uređaj dodeljuje jedinstveni broj koji je enkriptovan i bezbjedno sačuvan u sigurnom elementu na uređaju na sertifikovanom čipu koji je kreiran da bezbedno čuva informacije, što predstavlja industrijski standard.
Građani Crne Gore su se sa biometrijom već upoznali kroz pametne telefone, tako da im je opcija da potvrde svoju kupovinu skeniranjem otiska prsta ili lica, dakle onim što jesu, umjesto unošenjem PIN koda kao nečega što znaju, ali mogu i da zaborave - poznata, praktična i pouzdana. Biometrija predstavlja najsavremenije postojeće rješenje u ovoj oblasti tako da ne treba da čudi ubrzani rast u njenom korišćenju. U slučaju mobilnih novčanika, upravo je biometrijska autentifikaciju i razlog zašto tehnički ne postoji limit preko koga je potrebno uneti PIN kod pri odobravanju transakcije, kao što je to slučaj sa platnim karticama gde je limit za ukucavanje PIN koda kod beskontaktnih plaćanja trenutno postavljen na 40 eura.
Budućnost plaćanja je sigurno uzbudljiva, ali ono u šta smo u kompaniji Mastercard sigurni je da će samo rešenja koja nude beskompromisnu sigurnost i besprekorno korisničko iskustvo uspjeti da opstanu i ostanu prvi izbor potrošača.