Kako je saopšteno iz Matice, djelo predstavlja iskorak u naučnom rasvjetljavanju crnogorsko-osmanskih odnosa poslije 1879. i prikazuje situaciju u kojoj su se našli muslimani u tadašnjoj Crnoj Gori.
Ranija istraživanja bazirala su se na domaćim izvorima, dok nam Muhadinović zahvaljujući izvorima Vladinog Osmanskog arhiva iz Istanbula daje novi pogled na odnose Knjaževine Crne Gore i Osmanskog Carstva u ovom periodu.
Poslije međunarodnog priznanja na Berlinskom kongresu 1878, Crna Gora i Osmansko Carstvo, nakon viševjekovnog sukoba, uspostavljaju zvanične diplomatske odnose, da bi poslanstvo već naredne godine bilo otvoreno na Cetinju.
Zanimljivo je da Crna Gora svojeprvo diplomatsko predstavništvo otvara upravo u Carigradu, što ilustruje koliko su bili važni odnosi sa Osmanskim Carstvom. Rad Osmanskog poslanstva je bio fokusiran na rješavanje problema nastalih pripajanjem novih teritorija Crnoj Gori i muslimanskog stanovništva koje je emigriralo ili ostajalo u svojim domovima. Poslanstvo je radilo i na uspostavljanju boljih ekonomskih relacija i trgovinske razmjene. Pogoršani odnosi nakon Malisorskog ustanka i izbijanje Balkanskog rata su doveli do prekida diplomatskih odnosa 1912.
Knjiga se sastoji iz uvodnog dijela i dvanaest poglavlja na ukupno 232 strane. Donosi izbor arhivskih dokumenata, priloge o osmanskim poslanicima na Cetinju, vicekonzulima akreditovanim u Crnoj Gori, izvore, literaturu i biografiju autora.
U posebnom prilogu na tridesetak strana dat je izbor iz poglavlja na engleskom jeziku. Urednik izdanja je Ivan Ivanović, a ispred izdavača je knjigu potpisao Dragan Radulović. Objavljivanje je podržao Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore.