"Podneću ostavku i na mjesto lidera Laburističke partije“, rekao je Starmer tokom obraćanja ispred Dauning strita 10.
U obraćanju javnosti, Starmer je rekao da je njegova stranka pred sobom imala pitanje da li je on najbolja osoba da je vodi na naredne parlamentarne izbore.
"Čuo sam odgovor svoje stranke na to pitanje i prihvatam ga dostojanstveno“, rekao je Kir Starmer.
On je naveo da je svaku odluku tokom mandata donosio vodeći se time da "zemlju koju voli stavi na prvo mjesto“.
Podsjetimo, Starmer je bio suočen sa nizom ostavki u Vladi, ali i sa padom popularnosti među biračima. Njegov rejting već neko je vrijeme u konstantnom padu, a pojedini ministri i poslanici otvoreno su ga pozivali da podnese osavku.
Pritom, rezultati Laburističke partije na lokalnim izborima bili su ispod očekivanja, tako da je članstvo počelo da zebe i od mogućnosti vanrednih nacionalnih izbora.
Sada je pitanje ko će biti novi lider laburista, a time i novi premijer.
Britanski mediji vjeruju kako bi to mogao biti Endi Bernam, o kojem opširnije možete čitati u posebnom tekstu u nastavku.
Starmer je drugi britanski premijer tokom ove decenije koji odlazi zbog gubitka podrške u redovima sopstvene partije.
Prethodno se to dogodilo i Borisu Džonsonu 2022. godine.










