Društvo

Epidemiološka situacija na sjeveru Crne Gore daleko od stabilne

Kaznena politika zatajila, riječima struke ne vjeruje se dovoljno

Kampanja za vakcinaciju u Pljevljima nije dala željene rezultate…Više se vjeruje društvenim mrežama i antivakserima, nego ljekarima… Zdravstveni radnici pozivaju da se izbjegnu okupljanja tokom predstojećeg perioda slava...

Kaznena politika zatajila, riječima struke ne vjeruje se dovoljno Foto: Foto: PV Portal
Biljana Roćen-Knežević
Biljana Roćen-KneževićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Epidemiološka situacija na sjeveru naše zemlje, konkretno u Pljevljima koja su dugo držala neslavan rekord po broju zaraženih na 100.000 stanovnika, daleko je od naznaka stabilizacije, uprkos neznatnom poboljšanju zabilježenom prethodnih dana.

Zašto je tako i kako će se zdravstvene ustanove nositi sa povećanim rizikom od još jednog razbuktavanja koronavirusa u ovoj opštini tokom predstojećeg perioda slava, za Portal Analitika govore direktorica Doma zdravlja Pljevlja Branka Stanković i epidemiološkinja Biljana Čarkilović

Budući da je u okolnostima pandemije koronavirusa najviše ugrožena najstarija populacija, naše sagovornice bile su i direktorica pljevaljskog Doma za stare Mersida Aljićević, kao i pomoćnica direktora Doma za stare u Bijelom Polju Marijana Smolović.

Kontaktirali smo i Upravu za inspekcijske poslove kako bismo dobili odgovore na pitanja koliko se krše epidemiološke mjere i kako se sprovodi kaznena politika u najsjevernijoj crnogorskoj opštini. 

Masovna okupljanja rizik od novih žarišta 

Iako se situacija u Pljevljima naizgled poboljšava, u prilog tome zasigurno ne ide nedavno održana litija, tokom koje su masovno kršene mjere propisane od IJZ. 

To nam potvrđuje i epidemiološkinja Doma zdravlja u ovom gradu Biljana Čarkilović naglašavajući da je upravo nepoštovanje mjera jedan od glavnih razloga zbog kojeg je došlo do ekspanzije korone u ovoj opštini.

„Ponovo imamo dosta masovnih okupljanja, a sva veća grupisanja ljudi, kako što znamo, nose rizik od povećanja broja novooboljelih. U prethodnim periodu imali smo dosta svadbi sa velikim brojem zvanica, organizovane su sahrane i primanja saučešća, uz tradicionalne sofre. Takođe, bilo je i koncerata u diskotekama i po kafićima. Sve ovo ne doprinosi suzbijanju koronavirusa, naprotiv“, ističe Čarkilović. 


Biljana Čarkilović/ Foto: PV Portal

Sva masovna okupljanja, kako pojašnjava, nose rizik od povećanja broja novooboljelih i pogoršanja ionako kompleksne epidemiološke slike.  

„Grupisanje populacije na takvim mjestima dovelo je do povećanja broja oboljelih. Odatle su se, bukvalno, popunjavale kovid ambulante. Ne svi, ali većina oboljelih građana došla nam je sa nekog od tih skupova“, pojašnjava Čarkilović.

Apel da se slave obilježavaju u krugu porodice

U narednom periodu, kako napominje, slave bi mogle da budu novi izvori i žarišta epidemije. Naša sagovornica zato apeluje da se izbjegnu okupljanja, odnosno da se proslave ostave za neka bolja epidemiološka vremena. 

„Pozivam sugrađane da se i dalje pridržavaju opštih epidemioloških mjera, da se ne okupljaju u većem broju, pogotovo pred slave. Savjet je da se slavi u krugu porodica. Bez obzira na sve, korona je jako nepredvidiva. Delta soj se mnogo brže prenosi, to moraju svi da shvate“, naglašava Čarkilović. 

Direktorica Doma zdravlja u Pljevljima Branka Stanković za Portal Analitika ističe da i dalje tokom jednog dana imaju trocifren broj ljekarskih obrada.

„Na dnevnom nivou, sada je to oko 90 do 100 pregleda. Kada su u pitanju kovid pacijenti, u posljednja dva dana imamo i po osam patronažnih usluga“, kaže Stanković.


Branka Stanković/Foto: Privatna arhiva

U pljevaljskom Domu zdravlja, kako podsjeća, deficitaran je i ljekarski kadar. To je problem koji ovu zdravstvenu ustanovu muči već duži period, a kako ističe naša sagovornica, uzrok tome nije epidemija. 

„Trenutno u izolaciji nemamo medicinskog osoblja, ali imamo deficit kadra zbog bolovanja iz drugih razloga. Fali nam ljekara, ali se trudimo da s onim što nam je na raspolaganju pružimo svima adekvatnu zdravstvenu zaštitu“, ističe Stanković. 

Građani više vjeruju društvenim mrežama nego ljekarima 

Epidemiološkinja Čarkilović apostrofira i da kampanja za vakcinaciju u Pljevljima nije dala željene rezultate. Riječima struke, kako dodaje, ne vjeruje se dovoljno! 

“Radili smo na promociji vakcinacije, ali ljudi su ovdje skeptični. Izgleda da više vjeruju društvenim mrežama i antivakserima, nego struci. Žao mi je što je to tako. Zbog ovih okolnosti dugo smo imali veliki broj oboljelih i vrlo nepovoljnu epidemiološku situaciju. Sada se to donekle smiruje, ali i dalje dnevno bilježimo 10 do 15 novooboljelih. Daleko je to od stabilne situacije, ali u odnosu na prije samo mjesec povoljnija je nego što je bila. Sada treba nastaviti ovaj trend”, pojašnjava Čarkilović. 

I ovim putem, još jednom je pozvala svoje sugrađane da se vakcinišu i tako izbjegnu hospitalizaciju ili tešku kliničku sliku. 

“Osobe koje su vakcinisane, a prošlo je više od pet mjeseci od druge doze, treba da dobiju i treću. Ali, sada prvenstveno apelujem na one koji nijesu vakcinisani da to urade što prije”, izričita je Čarkilović. 

Zahvaljujući vakcinaciji u domovima za stare stabilno

Koronavirus, nažalost, nije zaobišao ni pljevaljski Dom starih, u kojem trenutno boravi 48 korisnika. Šest ih je preminulo od posljedica koronavirusa. Prije dvadestak dana, čak 19 bilo je pozitivno na covid-19. 

“Epidemiološka situacija u ustanovi sada se donekle stabilizuje. To je rezultat ulaganja maksimalnih napora svih zaposlenih u direktnom radu sa korisnicima, kojima su bili apsolutno posvećeni u kriznom periodu. Trenutno je zaraženo dvoje korisnika kojima uskoro ističe izolacija. Njihovo zdravstveno stanje, prema izvještaju ljekara, sada je stabilno”, ističe direktorica ove ustanove Mersida Aljićević


Mersida Aljićević/ Foto: Mediabiro

 U pljevaljskom Domu starih i 12 zaposlenih imalo je koronavirus. 

“Jedanaestoro je izašlo iz izolacije, dok je jedna zaposlena još u karantinu zbog pozitivnog testa na covid-19. Devetoro zaposlenih je produžilo bolovanje, dok se od ukupnog broja zaraženih zaposlenih dvoje vratilo na rad”, pojašnjava Aljićević. 

Kada je riječ o bjelopoljskom Domu za stare, tu su se na djelu najbolje pokazale prednosti imunizacije. U toj ustanovi svih 147 korisnika je vakcinisano, pa je većina zaraženih imala lakšu kliničku sliku. 

„Imamo 20 inficiranih, od čega je, nažalost, u Opštoj bolnici, na kovid odjeljenju, jedna korisnica nedavno preminula. Ostali su ovdje, u Domu, i trenutno su stabilnog zdravstvenog stanja, budući da su svi i revakcinisani”, kazala je za Portal Analitika pomoćnica direktora ove ustanove Marijana Smolović


Marijana Smolović/Foto: Privatna arhiva

 Kako dodaje, nakon što se epidemija razbuktala u Domu stare u Bijelom Polju, pozvali su zaposlene da prekinu godišnji odmor i pomognu kolegama u borbi protiv virusa. 

“Nema inficiranih među medicinskim kadrom, ali imamo četvoro zaraženih nemedicinskih radnika, dvoje iz kuhinje i dvije njegovateljice. Zdravstvenu zaštitu imamo u okviru ustanove 24 sata dnevno i imamo angažovanog ljekara, kardiologa, koji je non-stop dostupan i prati stanje korisnika. Dakle, pod konstantnim su nadzorom i terapijom”, pojašnjava Smolović. 

Posjete starima u strogo kontrolisanim uslovima

Kako bi zaštitili korisnike, naše sagovornice podsjećaju da su posjete u domovima starih tokom pogoršanja epidemiološke situacije bile zabranjene. 

“Naša ustanova funkcioniše u značajno izmjenjenom režimu rada, kako bi se mogućnost širenja zaraze svela na najmanju mjeru uz poštovanje svih preporuka epidemiologa. Posjete unutar ustanove još nijesu moguće. Ostaće na snazi dok svi korisnici ne budu oporavljeni”, pojašnjava Aljićević.

Slična situacija je i u Bijelom Polju. 

“Obustavili smo grupne aktivnosti, a hranu služimo po sobama kako bi virus držali pod kontrolom, odnosno da ne bi došlo do daljeg širenja zaraze u Domu. Pratimo sve mjere IJZ-a i Ministarstva zdravlja. Posjete se odvijaju u strogo kontrolisanim uslovima. Osoba koja posjećuje korisnika Doma mora biti kompletno vakcinisana ili doći uz PCR test, koji nije stariji od 72 sata. Takođe, validan je i dokaz o infekciji SARS CoV2 ne mlađi od 14 dana i ne stariji od 180 dana”, pojašnjava Smolović. 

UIP: Bez većih nepravilnosti

I dok zdravstveni radnici konstantno upozoravaju da nepoštovanje mjera dovodi do pogoršanja epidemiološke situacije, u danima kada su Pljevlja bilježila crne rekorde po broju oboljelih, inspekcijski organi, kako kažu, nijesu uočili veće nepravilnosti. 

“Tokom oktobra izrečena je jedna krivična prijava i to protiv ugostitelja zbog neposjedovanja jednog od uslova iz nacionalne kovid potvrde”, saopšteno je Portalu Analitika iz Uprave za inspekcijske poslove

U Pljevljima su, od marta, inspektori utvrdili svega devet nepravilnosti. 


Litija u Pljevljima, 27. oktobar 2021./ Foto: PV Portal

Te nepravilnosti, kako dodaju iz UIP-a, odnosile su se na nenošenje zaštitnih maski od strane zaposlenog osoblja, neposjedovanja jednog od dokaza iz nacionalne digitalne kovid potvrde, kao i na nepoštovanje mjera samoizolacije.

“U cilju otklanjanja utvrđenih nepravilnosti, inspektori su izdali tri prekršajna naloga u ukupnom iznosu od 2.850 eura. Tu je i jedan zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka (kada se od suda traži viša kazna od minimalne koja se može izreći na licu mjesta), kao i dvije krivične prijave”, saopštili su nam iz Uprave za inspekcijske poslove. 

Portal Analitika