Thomas Homer-Dixon, izvršni direktor Instituta Cascade na Univerzitetu Royal Roads u Kanadi, smatra da bi se američka demokratija mogla urušiti već 2025. godine, uprkos naporima sadašnjeg predsjednika Džoa Bajdena da održi postojeći sistem, te da bi Amerika do 2030. mogla biti pod diktaturom, piše britanski Unilad.
Ovaj bi kolaps mogao dovesti do ekstremne unutrašnje političke nestabilnosti, uključujući široko rasprostranjeno građansko nasilje, smatra Homer-Dixon, koji je primijetio da se vodeći američki akademici sada aktivno bave izgledima za kritično slabljenje američke demokratije.
U članku za The Globe and MailHomer-Dixon opisuje SAD kao politički i društveni ambijent prepun signala upozorenja i postavlja pitanje kako bi Kanada trebalo da se pripremi na nove okolnostijer susjedna zemlja postaje sve više “neupravljiva”. Homer-Dixon dalje objašnjava kako su američke ekonomske, rasne i društvene razlike pomogle izazvati ideološku polarizaciju između političke desnice i ljevicete tvrdi da umjereni politički centar brzo nestaje i napominje da je stanovništvo naoružano do zuba.
Budućnost koju predviđa Homer-Dixon uključuje povratak Donalda Trampa u Bijelu kuću 2024. godine – scenario koji je mnogima nezamisliv, ali koji bi mogao postati stvarnost zbog odbijanja zakonodavnih tijela u saveznim državama pod kontrolom republikanaca da prihvate pobjedu demokrata.
Povratak Trampa u Bijelu kuću?
“Kad ponovo preuzme dužnost, Tramp će imati samo dva cilja: opravdanje vlastitih poteza i osvetu. Američki civilno-vojni stručnjak i viši savezni funkcioner kojeg sam konzultirao primijetio je da bi ponovno izabrani predsjednik Tramp mogao biti potpuno neograničen, na nacionalnoj i međunarodnom nivou”, piše Homer-Dixon i upozorava Kanadu da “s juga dolazi užasna oluja” i poziva svoju zemlju da se usredotoči na hitan problem što učiniti u vezi s vjerovatnim raspadom demokratije u Sjedinjenim Američkim Državama.
“Moramo početi tako što ćemo u potpunosti prepoznati veličinu opasnosti. Ako Tramp bude ponovo izabran, čak i prema optimističnijim scenarijima, ekonomski i politički rizici za Kanadu bit će nebrojeni. Podstaknut agresivnim i reaktivnim nacionalizmom,Tramp bi mogao kontinentalno izolovati Kanadu, kako je to eufemistički rekao jedan od mojih sugovornika. Prema manje optimističnim scenarijima, rizici za našu zemlju u svom kumulativnom učinku lako bi mogli biti egzistencijalni, daleko veći od bilo kojeg u istoriji naše federacije”, smatra kanadski profesor.
Imajući na umu ova predviđanja, Homer-Dixon je predložio da kanadski premijer Justin Trudeau odmah sazove stalni, nestranački parlamentarni odbor s predstavnicima svih pet stranaka. Odbor bi trebao primati redovne obavještajne analize i brifinge kanadskih stručnjaka o političkim i društvenim zbivanjima u SAD-u i njihovim implikacijama na neuspjeh demokratije, kao i biti zadužen za pružanje smjernica vladi o tome kako odgovoriti na takav scenario, zaključuje Unilad.