Kultura

Crnogorski reditelji o otkazivanju projekcije filma "Quo Vadis, Aida?" na Žabljaku

Kad politika zasjeni umjetnost

Otkazivanje projekcije filma „Quo vadis, Aida“ rediteljke Jasmile Žbanić, na Crnom jezeru na Zabljaku, naišlo je na prilično mlake reakcije domaće kulturne i intelektualne javnosti.

Kad politika zasjeni umjetnost Foto: Deblokada produkcija
PobjedaIzvor

Više nije pitanje popuštaju li pametniji ili jači, već je činjenica da se odgovara na puls javnosti koja umjetničku vrijednost stavlja po strani zarad ideologija. I to javnosti koja pomenuti film nije, suvišno je to reći, ni odgledala. Ali odgledali su ga relevantni filmski kritičari, oni koji o filmu znaju koliko treba ili više i dato im je da ocjenjuju, što se pripisuje i selektorima filmske smotre na Žabljaku.

Nakon dvodnevne polemike na društvenim mrežama i u medijima, te svojevrsnog „rata” saopštenjima i objašnjenjima, postavlja se pitanje kakvo smo društvo kad dozvoljavamo da reakcije političkih opcija utiču na to hoće li se film, koji je ušao u uži izbor za Oskara, prikazivati u zvaničnom programu filmskog festivala.

Takođe, jedna od dilema je i da li je i na koji način trebalo odgovoriti glasu javnosti, tačnije onom dijelu javnosti koji zastupa žabljački SNP, čije reagovanje je i potaklo selektore da se odreknu prava da puste film za koji su izdejstvovali dozvolu. Na ova pitanja Pobjeda je odgovore potražila od crnogorskih reditelja Blagote Erakovića, Senada Šahmanovića i Nikole Vukčevića, kao i od književnika i kolumniste Andreja Nikolaidisa.

Eraković: Odgovorni za otkazivanje da se stide

Blagota Eraković nije skrivao ogorčenje zbog otkazivanja projekcije.

“Treba da se stide ne samo žabljački rukovodioci, nego i svi Žabljačani. U pitanju je film koji je imao svjetsku slavu. To što mu se pripisuje nema veze s tim filmom”, rekao je Eraković.

Na pitanje da li su organizatori mogli da se suprotstave dijelu javnosti koji se bunio protiv projekcije, izričit je da se sve može.

“Meni je samo žao što nije i „Dara iz Jasenovca” prikazana, to bi bio jedan paritet jako lijep, da ide i jedno i drugo gledište. To mi je žao, što nijesu „Daru iz Jasenovca” uvrstili u repertoar, pored „Aide”. Ja mislim da bi javnost bila mirnija da su oba filma uvrštena u repertoar”, rekao je Eraković.

Šahmanović: Predrasude ne iznenađuju

Reditelj Senad Šahmanović ne dijeli mišljenje Erakovića i direkcije festivala.

“Film „Dara iz Jasenovca” nisam imao imao priliku da gledam, ali sam uočio da je izazvao dosta kontroverzi i jednostavno nema umjetnički kvalitet. Stavljanje jednakosti između dva filma ne smije da bude praksa. Filmovi treba da budu selektovani na osnovu umjetničkih kvaliteta, a ne na osnovu tema. To bi bilo pojednostavljivanje stvari. Ali, to je odluka selektora koja nije nimalo jednostavna”, rekao je Šahmanović.

Odluka kojom je film stavljen na onlajn platformu, mimo projekcija uživo, prema mišljenju Šahmanovića jeste očekivana, ako gledamo kroz prizmu crnogorske svakodnevice.

“U društvenim okolnostima u kojima se trenutno nalazimo, kada je velika podijeljenost, kada je sve polarizovano, kada ne postoji sredina, nažalost, nimalo ne iznenađuje da ljudi imaju predrasude prema nekim stvarima. Posebno kada se uključi i lokalna politika, onda se dobija rezultat koji nije nikome u interesu”, navodi Šahmanović.

Prema njegovom mišljenju, kompromisa ne bi trebalo da bude.

“Najvažnije je da taj film nema veze sa nacionalizmom, ne predstavlja nijedan narod, ne upire prstom. On prati dramu, tragediju jedne porodice. Mi kao demokratsko društvo moramo da imamo svoje stavove i da budemo istrajni ako smatramo da je to važno. Ako želimo da društvo edukujemo, da im prikažemo film, da imamo tu širine. Uvijek su okolnosti u pitanju i uvijek moramo uzeti okolnosti u kojima se događa sve oko nas, tako da nema lakoga rješenja. Nisu stvari crnobijele, svi doprinose polarizaciji društva, pa kao posljedicu imamo stvari koje se intenzivno dešavaju u Crnoj Gori ovih dana”, rekao je Šahmanović.

Vukčević: Ne dešava se ništa novo

Nikola Vukčević nije iznenađen time što je „živa” projekcija na Crnom jezeru zamijenjena onlajn projekcijom.

“Mi smo svi dugo, predugo, taoci dnevne politike i dnevnopolitičkih kontradiktornosti, tako da me ne iznenađuje sve što se ovih dana dešava, jedna ogromna buka. Prisustvo snažnijeg javnog angažmana esnafskih udruženja pomoglo bi u rješavanju pritiska dnevne politike i razjašnjenju što jeste umjetnost a što politikanstvo. Imali smo sve navedeno i ranije, samo je sada promijenilo političku stanu, tako da se, nažalost, ne dešava ništa novo. Borim se za društvo profesionalizacije u kakvom buka ne bi rješavala probleme, već procesi i dijalog”, rekao je Vukčević.

Portal Analitika