Stav

Tu smo...

Jednosmjerni trajekt

„Kud plovi ovaj brod?“ Ovaj upitni naslov, toliko puta korišten, sad ima puno značenje. Ako ovakve ploveće rage, kao što je Vasilije (slava mu i milost) zakon ne priveže ili usidri na zakonito mjesto, on može potopiti, ne samo sebe, već i jednu ozbiljnu i zahtjevnu djelatnost bez koje nema valjanog obalskog ali ni šireg prometa

Jednosmjerni trajekt Foto: aforizmi.org
Mihailo RADOJIČIĆ ŠOK
Mihailo RADOJIČIĆ ŠOKAutor
Kult/PobjedaIzvor

Na ovu temu se ne da govoriti izdaleka, mora se doći na lice mjesta. Kad sam stupio na to mjesto, odakle se iz Kamenara prelazi u Lepetane zatekao sam trajektni saobraćaj jedno(smjerno)m „trakom”. Bio je krkljanac ne samo na ukrcaju već i oko zaliva jer je prijevoz preko njega desetkovan. Naokolo su šlepali i šepali kamioni, poput pogrebne povorke, autobusi, kombiji, taksisti, turisti i sijaset privatnih vozila. Gužva gora nego na trajektu „Vasilije“ jedincu u drževe, kojoj ni sveti Vasilije pomoći ne može u ovakvom besporetku.

Od kako se zna, ova je trajekt linija istovremeno tekla iz oba pravca, a kad zagusti, saobraćala je čitava flota od šest trajekata s jedne na drugu obalu. Sve je funkcionislo vrlo dobro, zapravo besprekorno. Onda je nedavno, krnja Vlada u još okrnjenijem mandatu, odlučila da razvrgne red i poredak. Zorno je oduzela Pomorskom Saobraćaju djelatnost i obavezala Morsko Dobro da se prihvati ćorava posla, te da to obavlja bez ičega (odgovarajuće operative, servisa, sigurnosti, osiguranja i stručnih ljudi) sa jednim jedinim unajmljenim plovilom sasvim druge namjene. Kako se po jutru dan poznaje, ovo plovilo je prvoga dana kasnilo dva sata; umjesto u 7 h pokrenuto je tek u 9 h.

Pojali su mu zorom, osvještavajući ga, da izdrži u nezakonitoj djelatnosti za koju nije, niti namijenjeno niti registrovano. Tako je ispalo da sve može u državi koja krši sebe samu, nezakonitim vladanjem. Po novoj uredbi na trajekt se čeka, u najboljem slučaju 30-40 minuta jer neadekvatno plovilo ne može ni brže, ni bolje. Između svetionika kod Sv. Neđelje i Lepetana privatnici su se dosjetili da svojim čamcima usluže one putnike pješake kojima se žuri. Tako počinje siva ekonomija u svakoj posrnuloj državi.

Čak ni navijačka glasila se nijesu usudila da se oglašavaju u korist niti jedne strane. Izvještavali su blagovremeno i ne naklonjeno, ni prema dojučerašnjim vlasnicima Pomorskom Saobraćaju, niti današnjem uzurpatoru, državi. Sažeto rečeno štampa je bila sklona zakonitosti postupka pri preuzimanju trajektne djelatnosti a da pri tom korisnici linije ne budu oštećeni ni za jedan minut a kamoli za sat ili dan. Ovđe se već danima čeka! Gube se sati, a minuti nemaju nikakvu vrijednost. Sve se osporava od strane države i kad su argumenti nesporni. Po ovome bi se reklo da štampa, kad je dobronamjerna, nikakvog uticaja nema, ni na javnost, ni na stvarnost. (Zlonamjerna se već uziđuje u političke svrhe pred izbore, ne želeći argumente za razrješenje problema koje je država improvizovala i problematizovala).

Ovih dana, prošireno grlo plovnog prijelaza Kamenari-Lepetane, toliko je suženo da radi na infuziji jednog invalidnog plovila gušeći svaku ažurnost usluge. Smisao ovog plovećeg mosta (koga je PS znatno unaprijedio) je za mnoge opravdaniji od bilo kakvog drugog tipa premoštavanja zaliva, jer ovakav prijevoz ne narušava autentični, prirodni ambijent Boke. Stoga se u više navrata odustajalo od kopnenog mosta. Nevjesti Jadrana se na tom mjestu, prema Verigama, struk sužava u „šlang“ pa bi svaki most bio neka vrsta balasta koji uteže ono što je priroda najbolje utegla i dizajnirala.

A što se tiče zakona, putnike, korisnike usluga PS, ne zanima ko će zakonito preuzeti, po standardima konfornu i efikasnu ulogu prevoznika, jer od te efikasnosti zavisi i djelatnost samih korisnika s obje strane zaliva; njihove obaveze, školovanje, radni raspored, te ukupan život na ovom području. U širem smislu, od uspjeha bilo kog prevoznika, zavisi ne samo Primorje već i znatan dio kontinentalne CG a posebno najbliži saobraćaj prema EU. Ako je namjera države da to uspori onda je strategija jasna; usporiti sve prema EU na svaki, pa i na ovaj način.

No, zakon drži država, samo što je ovđe (a i u više primjera) nezakonit. Čak se i parlament (Narodna skupština) osjeća „ugodno“ iako ona ustanovljuje i Zakone i Vladu... pa u ovom primjeru, a biće ih još, vlada nadvlađuje ono što parlament izglasa, pa ispada da osuđuje vlastite zakone. Kad se u državi sudi zakonu a ne po zakonu, onda je ona obezakonjena, tj. unazađena.

„Kud plovi ovaj brod?“ Ovaj upitni naslov, toliko puta korišten, sad ima puno značenje. Ako ovakve ploveće rage, kao što je Vasilije (slava mu i milost) zakon ne priveže ili usidri na zakonito mjesto, on može potopiti, ne samo sebe, već i jednu ozbiljnu i zahtjevnu djelatnost bez koje nema valjanog obalskog ali ni šireg prometa.

P.S.Prema zvaničnoj najavi biće unajmljena dva trajekta iz Hrvatske, vjerovatno islužena, jer ko će vam izdati nova, strogo namjenska i komforna plovila, kao što su trajekti Pomorskog Saobraćaja. Ne bi začudilo da se i takva glupost odigra vrlo „uspješno“. Da recimo CG unajmi poluolupine, od drugih, a da ti drugi unajme od nas, trajekte visokog standarda. Bolje bi bilo da se u državi osvijeste prije nego osvještaju ploveće grobove iz bijelog svijeta. U protivnom, državu umjesto osvještanja, čeka opijelo.
Portal Analitika