Zanimljivosti

Najveći fosil kljove ikad pronađen

Izraelski arheolozi pronašli kljovu praistorijskog slona

Izraelski arheolozi su danas saopštili da su na jugu te zemlje našli kljovu izumrlog praistorijskog slona.

Izraelski arheolozi pronašli kljovu praistorijskog slona Foto: Beta/AP
BetaIzvor

Tokom dvonedjeljne "Operacije slon" početkom avgusta, u kojoj su učestvovali istraživači Univerziteta Tel Aviv i Univerziteta Ben-Gurion u pustinji Negev, dva i po metra dugačku kljovu izumrle posebne vrste slona, uočio je biolog Eitan Mor, navela je Uprava za antikvitete.

Ta vrsta, "slon s ravnim kljovama (Palaeolokodon antikuus)" je naseljavala Evropu i zapadnu Aziju tokom srednjeg i kasnog Pleistocena (781.000–30.000 godina prije naše ere). Jedinke čiji su fosili ranije nađeni, dostizale su visinu do četiri metra i težinu procijenjenu na 11,3 do 15 tona.

"Slon s ravnim kljovama" je vjerovatno živio u malim stadima u međuglacijalnim periodima, i stizao na sjever čak do Velike Britanije.

Pojedinačne kljove tih izumrlih slonova se često nalaze, a rijetko djelimični ili cijeli skeleti.

Arheolog Avi Levi koji je rukovodio iskopavanjem, rekao je o svom otriću da "najveći cio fosil kljove ikada do sada nađen na praistorijskom mjestu na Bliskom istoku".

Naučnici vjeruju da su se slonovi pojavili u izraelskim priobalnim ravnicama prije 800.000 godina i da su izumrli prije pola miliona godina.

Ranija arheološka istraživanja u istom području izraela, Revadim, gdje su nađeni i oruđe od kamena i drugi fosilizovani ostaci, pokazala su da su ljudi naseljavali tu oblast i lovili slonove.

Profesor Izrael Herškovic sa Univerziteta Tel Aviv rekao je da je fosil u vrlo dobrom stanju, ali da je "izuzetno osjetljiv" i da se ulažu napori kako bi bio sačuvan.

Naučnici navode da se ne zna da li je kljova ostatak ulovljenog slona ili su je našli praistorijski lokalni stanovnci i da li je imala duhovni značaj. Očekuje se da zajedničko istraživanje otkrije više detalja o praistorijskim lovcima i njihovoj kulturi.

Portal Analitika