Higijena ruku ostaje osnovna i najefikasnija mjera u prevenciji širenja infekcija, poručili su iz Instituta za javno zdravlje (IJZ).
Iz te zdravstvene ustanove su to rekli povodom Svjetskog dana higijene ruku, koji Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) obilježava i ove godine, 5. maja, pod sloganom „Rukavice nijesu zamjena za pranje ruku“.
“Povodom ovog datuma, SZO i institucije javnog zdravlja širom svijeta podsjećaju da nijedna fizička barijera – pa ni rukavice – ne može zamijeniti pravilnu higijenu ruku, koja ostaje osnovna i najefikasnija mjera u prevenciji širenja infekcija”, kazali su iz IJZ-a.
Kako su rekli, u zdravstvenim ustanovama, ali i u svakodnevnom životu, higijena ruku ostaje ključni element prevencije infekcija – kako za zdravstvene radnike, tako i za pacijente, posjetioce i sve građane.
Iz IJZ-a su rekli da je higijena ruku toliko važna zato što je to najjednostavnija, najefikasnija i najpristupačnija mjera za sprečavanje širenja infekcija.
“SZO definiše pet ključnih momenata kada je higijena ruku obavezna u pružanju zdravstvene njege pacijentu: prije kontakta s pacijentom, prije izvođenja aseptičkih procedura, nakon izlaganja tjelesnim tečnostima, nakon kontakta s pacijentom i nakon kontakta s okruženjem pacijenta”, kaže se u saopštenju.
Navodi se da mnogi pogrešno vjeruju da rukavice pružaju potpunu zaštitu, ali ipak, kontaminirane rukavice mogu prenijeti mikroorganizme, isto kao i neoprane ruke.
“Zato je važno da se ruke pravilno operu i prije i nakon upotrebe rukavica”, dodaje se u saopštenju.
Iz IJZ-a su istakli da pretjerana upotreba jednokratnih rukavica doprinosi stvaranju velikih količina medicinskog otpada.
“Korišćenjem rukavica samo kada je to zaista potrebno, i poštovanjem pravila higijene ruku, štitimo i pacijente i planet”, ističu.
Iz Instituta su pozvali sve zdravstvene radnike, pacijente i posjetioce da prepoznaju svoju odgovornost u sprečavanju infekcija i da pravilnom higijenom ruku doprinesu zaštiti zdravlja u zdravstvenim ustanovama.
“Zdravstvene ustanove moraju da obezbijede stalno dostupna sredstva za pranje i dezinfekciju ruku, edukaciju osoblja i pacijenata i posjetilaca o pravilnoj higijeni ruku i praćenje i podsticanje poštovanja preporučenih protokola”, poručili su iz IJZ-a.
Oni su dodali da građani, pacijenti i posjetioci zdravstvenih ustanova imaju pravo, ali i odgovornost, da učestvuju u sprečavanju infekcija – čistim rukama i informisanim ponašanjem.
“Obilježavanje 5. maja je prilika da se podsjetimo da su čiste ruke osnov zdravlja. Ulaganje u higijenu ruku je ulaganje u bezbjedniju zdravstvenu zaštitu za sve, te zajedno stvaramo sigurnije zdravstveno okruženje”, zaključili su.