Kako je najavljeno na današnjoj konferenciiji za novinare, programi će počinjati u 21 čas, a tokom 41 dana trajanja festivala biće upriličeno preko 45 programa dramske, književne, muzičke i likovne umjetnosti.
„Krvave svadbe” za početak
Moto ovogodišnjeg festivala je „Povratak u život“, a festival će biti otvoren predstavom „Krvave svadbe”, koprodukcijom Grada teatra i Srpskog narodnog pozorišta Novi Sad, u režiji Igora Vuka Torbice.
„U gostujućem programu, prikazaćemo neka od pozorišnih ostvarenja koja su obilježila pozorišni život zemlje i regiona u prethodne dvije godine. U amfiteatru manastira Stanjevići biće prikazana predstava „Kozocid“, Gradskog pozorišta iz Podgorice, rađena po tekstu i u režiji Vide Ognjenović. Ovu predstavu naša publika čeka već neko vrijeme budući da je prvo prikazivanje na festivalu Grad teatar trebalo da ima 2019, kada je odložena zbog vremenskih uslova, zatim prošle godine, kada je program odložen zbog epidemioloških mjera“, pojašnjavaju iz Grada teatra.
Na repertoaru će biti i nova predstava Jugoslovenskog dramskog pozorišta „Moj muž”, nastala prema istoimenom književnom predlošku Rumene Bužarovske, u režiji Jovane Tomić.
Ove godine na festivalu gostuje i Hrvatsko narodno kazalište iz Zagreba sa predstavom „Znaš ti tko sam ja”, Ivana Penovića, te „Marta i sedam strahova”, Kazališne družina KUFER/KunstTeatar u saradnji s udrugom BoliMe, Zagreb.
„Prikazaćemo dvije predstave za najmlađu publiku, i to: predstavu „Maca Papučarica“, Gradskog pozorišta Podgorica i “Dečak sa koferom” Malog pozorišta Duško Radović iz Beograda.
„Planiramo da, na zatvaranju festivala, prikažemo i „Balkanskog špijuna”, predstavu Narodnog pozorišta iz Beograda, po čuvenom tekstu Dušana Kovačevića, a u režiji Tanje Mandić Rigonat. Ove godine smo dva termina opredijelili i za off-program, tokom kojeg će polaznici budvanske Škole glume prikazati ono što su naučili u prethodnom periodu“, saopštili su iz Grada teatra.
Stručni konsultant za dramski program je i ove godine bio novinar i pozorišni kritičar Bojan Munjin.
Četiri koncerta
Odabir i realizacija muzičkog programa ove godine uslovljeni su neizvjesnimepidemiološkim mjerama, pa će na otvorenom biti upriličena četiri koncerta, kao i još četiri unutar prostora Crkve Santa Maria in Punta.
„Ovaj programski segment započećemo 12. jula na Trgu slikara ispred Starog grada, koncertom koji će biti realizovan u saradnji sa Turistiučkom organizacijom opštine Budva. Riječ je o nastupu hora i orkestra Radio-televizije Srbije, pod dirigentskom palicom maestra Bojana Suđića“, najavili su organizatori.
Do kraja festivala budvanskoj publici predstaviće se gitarista Vlatko Stefanovski, kao i violinistaStefan Milenković, koji će sa gudačkim orkestrom “Camerata” iz Novog Sada izvesti čuveni Orfov oratorijum “Carmina Burana”, u novom aranžmanu kompozitorke Ane Krstajić. Na sceni Između crkava solistički koncert će održati i crnogorski pijanista Bojan Martinović.
Na kraju festivala nastupiće mladi kontrabasista iz Budve Vasilije Gagović, uz korepeticiju Jelene Vukićević-Vukmirović.
Poseban dio muzičkog programa činiće program pod nazivom “Podijum mladih”, posvećen mladim muzičkim nadama Budve, koji su prva znanja sticali u budvanskoj muzičkoj školi, a dalje obrazovanje i usavršavanje nastavili u školama i akademijama u zemlji i inostranstvu. Selektor ovog programa je Nikola Vučković, pijanista i muzički pedagog.
Otvaranje likovnog programa je predviđeno za 13. jul, kada će, u prostoru Crkve Santa Marija biti otvorena izložba „Savremena crnogorska likovna scena”, u selekciji slikara Đorđija Boljevića.
Glas vrline
Književni program odvijaće se u nekoliko tematskih cjelina, a počinje 14. jula, na Trgu pjesnika predstavljanjem monografskog izdanja JU Grad teatar „Glas vrline – Igor Vuk Torbica na festivalu Grad teatar, Budva“. Trg pjesnika obelježiće i dva značajna datuma za istoriju književnosti, 200 godina od rođenja Dostojevskog i Bodlera.
„Pregledom savremene književne produkcije regiona obratićemo pažnju na proznu književnost Enesa Halilovića, Igora Marojevića, Slavice Perović, Maše Kolanović, Stefana Boškovića i Draška Sikimića, na poeziju Stanke Stanojević, Andrije Radulovića i Aleksandra Ćukovića, kao i na savremenu dramsku književnost Crne Gore kroz rad Aleksandra Radunovića“, saopšteno je na konferenciji za novinare.
Najavili su da će tokom festivala, poseban ciklus biti posvećen budvanskom kulturnom nasljeđu, konkretno životu i radu kanonika, učitelja i hroničara grada Budve Antuna Kojovića.
Na zatvaranju 35. festivala 20. avgusta biće svečano dodijeljena nagrada za književno stvaralaštvo „Stefan Mitrov Ljubiša“. Dobitnik nagrade za 2019/2020. godinu je Radoslav Petković.