Ovaj datum je jedan od ključnih trenutaka u borbi protiv diskriminacije jer označava dan kada je homoseksualnost zvanično uklonjena sa liste mentalnih oboljenja Svjetske zdravstvene organizacije 1990. godine, poručili su iz LGBT Foruma Progress i Socijalnog centra povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije.
“Kroz naš dugogodišnji rad svjedočimo postepenom napretku kada je u pitanju prihvatanje i tolerancija različitosti u Crnoj Gori. Iako se pravna zaštita poboljšava primjena zakona i dalje ostaje ozbiljan izazov za crnogorsko zakonodavstvo. Dok obilježavamo IDAHOBIT, svjesni smo njegove simbolične važnosti u borbi za jednakost, ali i realnosti s kojom se LGBTI+ osobe svakodnevno suočavaju kako i dalje postoje stigmatične prepreke koje sprečavaju postizanje apsolutne socijalne inkluzije LGBTI+ osoba u društvo”, navele su organizacije u zajedničkom saopštenju.
U proteklih godinu dana, kako kažu, objavili su niz publikacija, istraživanja i analiza usmjerenih na LGBTI+ zajednicu, uključujući studije o socijalnoj distanci i predrasudama, analize iskustava LBTIQ žena sa nasiljem, kao i izvještaje o govoru mržnje na internetu.
“Zajedno izdali smo preko 2300 štampanih kopija, dok su sve publikacije trajno dostupne i u elektronskoj formi na zvaničnim sajtovima. Pored istraživačkog rada, nastavili smo sa dugogodišnjim programima pružanja besplatne pomoći i savjetovanja, te je u proteklih godinu dana evidentirano preko 1000 sesija sa korisnicima. Takođe, u sklopu programa praćenja govora mržnje na internetu, koji se u okviru organizacija sprovodi već više od decenije, u toku prethodne godine prijavljeno je 142 slučaja Upravi policije”, navele su organizacije.
Navode da su kroz različite javne inicijative, edukativne kampanje i podršku organizacijama koje se bave pravima LGBTI+ osoba, IDAHOBIT u Crnoj Gori doprinijeli podizanju svijesti i jačanju solidarnosti.
“Svaka akcija, bilo da dolazi od institucija, organizacija ili pojedinaca, doprinosi izgradnji sigurnijeg i pravednijeg društva za sve”, naveli su iz organizacija.
Iako je civilni sektor u Crnoj Gori prepoznat kao predvodnik u borbi za prava LGBTI+ zajednice, na današnji dan pozivaju sve građane da se aktivnije uključe u ovu borbu!
“Izgradnja društva bez diskriminacije zahtijeva dosljedan multidisciplinarni pristup – svakodnevne male promjene, kao i dugoročne akcije koje omogućavaju sistemski napredak. Evo nekoliko načina da kao pojedinac doprinesete inkluziji: Koristite inkluzivan jezik: Poštujte zamjenice, imena i identitete LGBTI+ osoba. Čak i male promjene u načinu govora mogu imati značajan utica”, kažu iz organizacija.
Ne dozvolite, kažu, da se diskriminacija normalizuje, jasno se suprotstavite stereotipima i uvredama.
“Podržite LGBTI+ umjetnike i sadržaj: Vidljivost je ključna za rušenje predrasuda – pratite stvaraoce iz LGBTI+ zajednice, gledajte njihove filmove, čitajte njihove knjige. Nemojte pretpostavljati nečiji identitet: Seksualna orijentacija ili rodni identitet ne mogu se zaključiti na osnovu izgleda. Budite siguran prostor za razgovor: Ako vam neko povjeri svoju priču, budite podrška bez osude – nekad je slušanje najvažnije”, naveli su u saopštenju.
Pozivaju na aktivno učešće u inicijativama koje štite prava LGBTI+ osoba.
“Podržite organizacije koje rade na ravnopravnosti: Donirajte, volontirajte ili se uključite u njihove aktivnosti.
Zagovarajte inkluzivno obrazovanje: Radite na tome da škole i fakulteti u obrazovne programe integrišu LGBTI+ teme. Unaprijedite radno okruženje: Ukoliko imate priliku, zalažite se za politike različitosti i inkluzije u kompanijama. Organizujte ili učestvujte u javnim akcijama: Paneli, protesti, kampanje – javna vidljivost igra ključnu ulogu u promjeni društvenih normi”, naveli su iz organizacija.
Sistemske promjene, kažu, možemo ostvariti kroz strategije, zakone i politike.
“Međutim, sama primjena tih promjena u ponašanju pojedinca ostaje ključna. Ostaćemo posvećeni svakodnevnoj borbi za poštovanje LGBTI+ prava i nastavićemo da radimo na društvenim transformacijama koje doprinose poboljšanju inkluzije. Identitet nije privilegija, već pravo. Srećan IDAHOBIT”, poručili su oni.