Sci/Tech

Direktivom bi propisali USB-C standard

EU želi jednake punjače za sve, Apple se protivi

Evropska komisija je predstavila legislativu koja bi primorala Apple da koristi USB-C port na svim iPhone, iPad i AirPods uređajima ukoji bi se prodavali na evropskom tržištu.

EU želi jednake punjače za sve, Apple se protivi Foto: Mac Line
Jabuka na dan
Jabuka na danAutor
PA/ReutersIzvor

Ukoliko se u skladu sa ovim predlogom donese direktiva, njom bi bili primoranibi svi proizvođači potrošačke elektronike koji prodaju uređaje na evropskom tržištu da osiguraju da svi pametni telefoni, tableti, kamere, slušalice, prenosivi zvučnici, ručne konzole za video igre imaju USB-C port. Ovaj „zajednički port“ bio bi prvi u svijetu i posebno bi uticao na Apple, budući da njegovi proizvodi koriste Lightning konektor umjesto USB-C priključka.

Evropska komisija je 2018. godine pokušala da riješi ovo pitanje, ali nije donešen dokument čije stupanje na snagu bi to omogućilo. Tada je Apple upozorio da bi nametanje zajedničkog standa priključka za punjenje u industriji ugušilo inovacije i stvorilo elektronski otpad, budući da bi potrošači bili primorani da pređu na nove kablove.

Studija Evropske komisije o procjeni uticaja sprovedena 2019. pokazala je da polovina svih kablova za punjenje koji se prodaju sa mobilnim telefonima imaju USB mikro-B konektor, 29 odsto ih je sa USB-C konektorom, a 21 odsto ima Lightning konektor.

Prednosti nove direktive, kako navode evropski zvaničnici, su ekološke koristi, smanjenje otpada, pogodnost i 293 miliona dolara godišnje uštede za korisnike. Nacrt direktive takođe predlaže da se punjači prodaju odvojeno od elektronskih uređaja, što je Apple već započeo sa modelima iPhone 12 i Apple Watch Series 6 prošle godine. 

Evropska komisija takođe planira da revidira propise o ekološkom dizajnu kako bi se osiguralo da spoljni izvori napajanja za uređaje budu interoperabilni.

U saopštenju koje je Apple proslijedio Reutersu Apple je izrazio zabrinutost zbog uskraćenih mogućnosti da budu inovativniji u ovoj oblasti.

„Ostajemo zabrinuti da stroga regulativa koja nalaže samo jednu vrstu konektora guši inovacije umjesto da ih podstiče, što će zauzvrat naštetiti potrošačima u Evropi i svijetu“, navodi se u saopštenju.

Kompanija je takođe izrazila zabrinutost zbog predloženog dvogodišnjeg prelaznog perioda za prelazak na USB-C.

Na potezu su Evropski parlament, kao i vlade i parlamenti država članica EU, koje treba da prihvate direktivu koja bi mogla doživjeti i određene izmjene, prije nego što stupi na snagu. Evropska komisija se nada da će se to dogoditi 2022. Od tada će kompanije imati dvije godine da USB-C tehnologiju dodaju svojim uređajima.



Portal Analitika