Kultura
  • Portal Analitika/
  • Kultura /
  • Ekološko-umjetnički projekti koji pozivaju na akcije: Mentalna ekologija i Disciplina mašte Milene Živković u Baru

"Ideja je poboljšanje mentalnog razvoja i kulture življenja"

Ekološko-umjetnički projekti koji pozivaju na akcije: Mentalna ekologija i Disciplina mašte Milene Živković u Baru

Predavanje Mentalna ekologija i radionica Disciplina mašte, koje je vodila vizuelna umjetnica Milena Živković, održano je proteklog vikenda u Domu učenika "Dušan Marović" u Baru.

Ekološko-umjetnički projekti koji pozivaju na akcije: Mentalna ekologija i Disciplina mašte Milene Živković u Baru Foto: NVO Pogon
Portal AnalitikaIzvor

Prema riječima umjetnice, Mentalna ekologija je ekološko umjetnički projekat koji poziva na male kontinuirane akcije.

“Učesnice radionice imale su priliku da se upoznaju sa pravcem konceptualne umjetnosti i načinima spajanja umjetničkog djela sa prostorom koji nas okružuje u svakodnevnom životu, u cilju zaštite upravo tog prostora a sa tim i zaštite i uređenja sopstvenog mentalnog prostora”, navodi Živković.

Kroz radionicu Disciplina mašte, učesnice koje su bile veoma različitih godišta, od 14 do 50 godina, kako navodi, oprobale su se u igri sinestezije - spajanju zvuka i crteža, kroz veoma dinamične i originalne vježbe, nakon čega su svoje radove objedinile u Land Art, među čempresima u centru grada.

“Takođe su imale priliku da čuju više o nastanku i značaju Land Arta. Land art i privremene organske instalacije treba da smanje mogućnost novog stvaranja otpada i ujedno ponude novo estetsko iskustvo slučajnom prolazniku. Umjetnost (...) ne samo da protestuje protiv devastacije prirode i poziva na humanost, nego i predlaže konkretna rješenja estetske rekonstrukcije”, kaže Živković.

Ova radionica je održana, kako stoji u saopštenju NVO Pogon, kao jedna od aktivnosti u projektu “I dalje uspravno”, koji sprovodi NVO Pogon iz Bara, i to je bila druga radionica po redu.

“Projekat “I dalje uspravno” nastao je u želji da ohrabri mlade, kao i ostale građane Bara, da aktivno učestvuju u kreiranju narativa koji se odnosi na razvoj zajednice odnosno naše opštine. Vrlo slično idejama Mentalne ekologije, ideja ovog projekta je bila da malim postupcima možemo doprinijeti poboljšanju kvaliteta života, posebno oslanjajući se na mentalni razvoj, umjetnost i kulturu življenja”, zaklučuju iz NVO Pogon.

Projekat “I dalje uspravno” je podržan kroz program Podržani=Osnaženi, koji realizuje Fond za aktivno građanstvo u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica“ iz Hrvatske. Program finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.

Portal Analitika