Kako navode, iz TIKE su svim polaznicima škole donirana po tri pčelinja društva (tri košnice i tri roja) kao i osnovni pribor za pčelarenje (dimilica, pčelarski nož, bluzu i rukavice).
Ministar poljoprivrede Aleksandar Stijović je svim diplomcima čestitao na uspješno završenoj školi i dobijenim zvanjima, posebno ističući zahvalnost partnerima iz TIKE na angažovanju i podršci pčelarima u Crnoj Gori.
„Edukacija i usavršavanje mladih pčelara osnovni je preduslov daljeg razvoja našeg pčelarstva. Uzimajući u obzir bogatstvo medonosnog bilja, razvoj ovog sektora ostvarujemo kroz profesionalizaciju pčelara, diverzifikaciju proizvoda kao i kroz promociju organskog pčelarenja. Povećanjem količine proizvedenog meda u Crnoj Gori ostvarile bi se mogućnosti za osvajanje novih tržišta i bila bi dostignuta značajno veća cijena meda i drugih pčelinjih proizvoda“, ocijenio je Stijović.
Govoreći o doprinosu TIKE kroz realizaciju projekta ambasadorka Turske u Crnoj Gori Songul Ozan je naglasila posvećenost i dalje opredeljenje Agencije ka podršci poljoprivrednim proizvođačima u Crnoj Gori.
„TIKA je do sada realizovala veliki broj projekata. Jedan od njih je i razlog zbog kojeg smo se danas okupili- kako bi uručili opremu navršenim Pčelarima. Pored sektora pčelarstva TIKA je do sada realizovala projekte u oblasti plasteničke proizvodnje, dodjeli sadnica, malinarstva, maslinarstva, dakle u skoro svih djelovima poljoprivrede TIKA nastoji pomoći, na čemu se u ime Turske srdačno zahvaljujem“, istakla je Ozan, uz upućene čestitke i zahvalnost učesnicima i organizatorima na ostvarenom projektu.
Pčelar Đorđo Kotlaja se u ime polaznika prve generacije Škole pčelarstva zahvalio organizatorima uz ocjenu da će uvećanjem broja školovanih Pčelara koz projekte podrške svi zajedno doprinijeti razvoju pčelarstva.
Predsjednik udruženja pčelara Radule Miljanić izrazio je uvjerenje kako će zajedničkim politikama i naporima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Savez pčelarskih organizacija zajedno sa partnerskim organizacijma omogućiti pčelarima da još odlučnije nastave da se bave i budu sigurni u svom poslu.
Učesnici su, po dobijanju nove opreme, obišli pogone za preradu i sterilizaciju voska, odjeljenje za otkup i pakovanje meda, proizvodnju invertnog sirupa i pogača kao i mjesto za prodaju pčelarske opreme.
Nakon programa uručivanja košnica, Stijović je održao radni sastanak sa predsjednikom Saveza pčelarskih organizacija Radulem Miljanićem i sekretarom Vladimirom Radulovićem na kojem su razgovarali o nastupajućim aktivnostima i daljim modelima saradnje u pčelarskom sektoru.
Kako podsjećaju iz Ministarstva, kroz saradnju Ministarstva, Saveza pčelarskih organizacija i Centra za stručno obrazovanje usvojen Program za sticanje stručne kvalifikacije i uvedeno je zanimanje pčelar-pčelarka III stepen stručnosti.
“Svrha izrade programa obrazovanja je povećanje znanja i vještina pčelara, kao preduslova za značajnije povećanje ekonomske koristi od pčelarstva kroz povećanje prinosa i pravilno korišćenje postojećih prirodnih resursa. U prvu generaciju škole su upisana 32 kandidata, terijska nastava je sprovođena u Kući meda dok je praktični dio nastave organizovan na pčelinjaku selekcionog centra. Nastava škole je sprovođena na osnovu programa obrazovanja za sticanje stručne kvalifikacije pčelar/pčelarka koji je usvojen od Centra za stručno obrazovanje dok je polaganje završnog ispita organizovano u saradnju sa Ispitnim centrom. Završni ispit je položilo 27 kandidata koji su na osnovu programa obrazovanja dobili zvanje Pčelarka/Pčelar”, zaključuju iz Ministarstva.