Povodom navoda koji se posljednjih dana pojavljuju u javnosti u vezi sa slučajem profesora istorije Saita Šabotića, oglasili su se danas iz OŠ „Mileva Lajović-Lalatović“ u Nikšiću.
Kako je istakao vršilac dužnosti direktora te obrazovne ustanove Zoran Šarović profesor Sait Šabotić je od septembra 2001. godine, kroz pet uzastopnih mandata, više od 20 godina obavljao funkciju pomoćnika direktora škole.
Međutim, kako pojašnjava, prije imenovanja na tu funkciju nije imao zasnovan radni odnos na neodređeno vrijeme.
“Nakon isteka petog mandata, tadašnja direktorica škole rasporedila ga je na poslove profesora istorije i geografije, isključivo do povratka zaposlenog sa funkcije pomoćnika direktora, o čemu postoji sva dokumentacija i sa čim je i profesor Šabotić upoznat. Nakon što se zaposleni vratio na svoje radno mjesto nastavnika, profesoru Šabotiću je, usljed odsustva tog zaposlenog zbog privremene spriječenosti za rad, angažovanje produženo do njegovog povratka sa bolovanja. Kako se i taj osnov privodi kraju, a ne postoji zakonski osnov za dalje angažovanje profesora Šabotića, škola nema mogućnost da njegov radni odnos produži jer bi postupala suprotno zakonu”, pojasnio je Šarović u saopštenju dostavljenom medijim.
On je istakao žaljenje što se jedan radnopravni odnos, čiji su status i trajanje, kako tvrdi, od početka bili jasno određeni zakonom i ugovorom o radu, pokušava predstaviti kao pitanje političke, nacionalne ili vjerske diskriminacije, o čemu, kategoričan je, nema govora.
“Činjenice govore potpuno drugačije, i u ovom i svakom drugom slučaju se odluke donose isključivo u skladu sa zakonom i objektivnim mogućnostima škole. Da je postojao zakonski osnov, škola bi, kao i u svim drugim slučajevima, učinila sve da izađe u susret zaposlenom. Međutim, nijedna uprava nema pravo da radni odnos zasniva ili produžava suprotno zakonu i propisima”, kaže on.
Napominje i da OŠ „Mileva Lajović-Lalatović“ neće donositi odluke pod pritiskom javnosti, niti će, zarad bilo čijeg interesa, postupati suprotno zakonu.
“Naša obaveza je da štitimo zakonitost rada ustanove, jednaka prava svih zaposlenih i integritet škole i u skladu sa tim ćemo i ubuduće postupati. Na kraju, važno je istaći suštinu ovog slučaja. Profesor Sait Šabotić nije ostao bez radnog angažmana zbog bilo čije samovolje, diskriminacije ili subjektivne odluke. Uzrok današnje situacije leži u činjenici da njegov radno-pravni status nije trajno riješen više od dvije decenije, uprkos tome što su baš neki od potpisnika inicijativa koji se prethodnih dana oglašavaju u javnosti bili u poziciji da trajno riješe status uvaženog kolege”, zaključuje se u saopštenju Šarovića.










