Grupa intelektualaca oglasila se saopštenjem i navela da je neprijatno iznenađena saznanjem da dr Saitu Šabotiću, kako su kazali, istaknutom istoričaru i dokazanom pedagogu sa 32 godina radnog staža, prijete otkazom.
Saopštenje prenosimo integralno:
“Nakon 32 godine radnog staža na fakultetu i osnovnoj školi, nalazimo za shodno, da na ovaj način upoznamo javnost sa nepravdama koje se dogadjaju, jednom istaknutom stvaraocu.
Navodno angažovan, po ugovoru koji ističe ovih dana a izabran za predsjednika sindikalne organizacije, koja mu formalno garantuje kontinuitet staža, koji se nastoji osporiti od onih koji danas u sistemu ne podnose nikog ko nije “ kupio “ diplomu ili partijskom knjižicom “ zaradio “ radno mjesto, dr Šabotić je stavljen u poziciju odbrane intelektualnog, ljudskog i svakog drugog dostojanstva, primoran da se “bori“ za radno mjesto koje bi mu u svakom normalnom društvu, ne samo pripadalo nego i činilo čast sistemu u kojem radi.
No, bez obzira na to, suočeni sa surovom stvarnošću u kojoj se “ lojalnost” nagradjuje potrebom da se ćuti, a kompetetnost se ne priznaje kao kvalitet, nego kao hendikep. Zbog svega navedenog, upozoravamo nadležne vlasti da je dr Sait Šabotić, mahinacijama sa fakulteta prvo izgubio mjesto asistenta na studijskom programu za istoriju na Filozofskom fakultetu ,a potom primoran da radi kao nastavnik u Osnovnoj školi došao u situaciju da mu prijete raskidom ugovora.
Podsjećamo da su 32 godine radnog staža dr Saita Šabotića ispunjene zavidnom stvaralačkom biografijom kojom bi se ponosio svaki stanovnik ove države, osim onih koji su kupljenim diplomama zauzeli mjesta u državnoj administraciji i prosvjeti.
Pozivamo ministarstvo prosvjete i nadležnu ministarku, da ovaj slučaj ne posmatra samo kao jedan u nizu administrativnih procedura već kao paradigmu stanja u prosvjeti i društvu. Statiste u vlasti iz redova Bošnjačke stranke pozivamo da status statiste, zamijene aktivnom participacijom u zaštiti prava najumnijih i najobrazovanijih Bošnjaka koji su Vam “ dobri” kao članovi Izvršnih odbora vaših vijeća, ali ne i toliko “ dobri” da bi se poput vaših koalicionih partnera izborili da takvi kadrovi dobiju zasluźna mjesta u Istorijskom institutu ili na fakultetu.
Naravno, razumijemo, da za neko radno mjesto u državnoj administraciji, ne samo da imaju “ previše” škole, nego su svojim stvaralačkim radom i djelima uveliko zadužili zajednicu kojoj pripadaju."
Potpisnici:
Prof.dr emeritus, Šerbo Rastoder, akademik Prof.dr Adis Balota
Dr Almir Rebronja Dr Nedžad Drešević
Dr Sead Šahman
Dr Bejto Šahmanovic
Dr Anis Šabotić
Prof.dr Nada Tomović
Dr Bejto Śahmanovi
Mr Mirsada Bibić Šabotić
Dr Sanita Šabotić
Mr Novak Adźić
Mr Admir Adrović
Mr Emil Adrović
Hadžo Drešević , dipl.pravnik










