Danski ministar vanjskih poslova Lars Lokke Rasmussen rekao je u srijedu da je zabrinut zbog izvještaja u Wall Street Journalu, rekavši novinskoj agenciji Ritzau: "Jako me brine, jer ne špijuniramo među prijateljima".
"Ne mogu znati je li to istina jer je u novinama, ali čini se da to oni koji se javno izjašnjavaju ne odbacuju snažno. To me brine", kazao je.
Visoki zvaničnici koji rade pod Tulsi Gabbard, direktorkom Nacionalne obavještajne službe, izdali su upute čelnicima agencija u poruci s naglaskom na "prikupljanju", izvijestio je Journal.
Takve poruke obično pomažu u postavljanju obavještajnih prioriteta i usmjeravanju resursa i pažnje na ciljeve od visokog interesa.
U poruku su bile uključene Centralna obavještajna agencija, Odbrambena obavještajna agencija i Nacionalna sigurnosna agencija. Prema Journalu, pozivajući se na dva neimenovana zvaničnika upoznata s tim pitanjem, naređeno je čelnicima da prouče Pokret za nezavisnost Grenlanda i stavove prema američkim naporima za iskorištavanje resursa na ostrvu.
Iskusni obavještajni agenti kažu da arktičko ostrvo s oko 56.000 stanovnika kroz istoriju nije bio meta američkih špijunskih aktivnosti.
Ovaj potez dodatno će uznemiriti Dansku, saveznicu SAD-a i članicu NATO-a, koja je više puta obećala da ostrvo nije dostupno za prodaju ili aneksiju. Zemlja planira potrošiti 1,5 milijardi dolara na zaštitu Grenlanda, koji ima autonomni status pod danskom ustavnom monarhijom.
Trump, koji je od svog prvog predsjedništva razmišljao o mogućnosti posjedovanja Grenlanda, odbio je isključiti silom zauzimanje teritorija u intervjuu za NBC koji je emitovan prošlog vikenda.
"Ne kažem da ću to učiniti, ali ne isključujem ništa. Grenland nam je jako potreban. Grenland je vrlo mala grupa ljudi o kojima ćemo se brinuti i njegovaćemo ih, i sve to. Međutim, to nam je potrebno za međunarodnu sigurnost", kazao je on.
Komentari su obnovili zavjet koji je predsjednik dao u obraćanju na zajedničkoj sjednici Kongresa u martu, kada je rekao: "Na ovaj ili onaj način, dobićemo ga".
Journal je citirao portparola Savjeta za nacionalnu sigurnost, Jamesa Hewitta, koji je rekao: "Predsjednik je bio vrlo jasan da su SAD zabrinute za sigurnost Grenlanda i Arktika". Odbio je komentarisati preusmjeravanje fokusa obavještajnih službi na ostrvo.
Gabbard je objavila izjavu u kojoj je rekla da bi se novine "trebale sramiti što pomažu akterima duboke države koji nastoje potkopati predsjednika politizovanjem i curenjem povjerljivih informacija".
Obavještajne poruke su uslijedile nakon posjeta Grenlandu potpredsjednika J. D. Vancea, tadašnjeg savjetnika za nacionalnu sigurnost Mikea Waltza i Chrisa Wrighta, ministra energetike, koje su danski čelnici i lokalni grenlandski političari žestoko osudili.
Danska premijerka Mette Frederiksen izjavila je da je posjeta izvršila "potpuno neprihvatljiv pritisak na Grenland, njegova političare i stanovništvo".